Mezi Francií a Německem prý existuje dohoda o zvýšení fondu stability | E15.cz

Mezi Francií a Německem prý existuje dohoda o zvýšení fondu stability

Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová
Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Francie a Německo se údajně dohodly na posílení Evropského fondu finanční stability (EFSF) na dva biliony eur (asi 50 bilionů korun), téměř trojnásobek teprve čerstvě schváleného navýšení. Napsal to včera večer s odvoláním na evropské diplomaty z eurozóny britský list The Guardian. Zprávu, která v závěru obchodování podpořila růst amerických akcií, však jiné zdroje z eurozóny popírají a analytici o ní vyjadřují pochybnosti.

Guardian uvedl, že eurozóna zvýší EFSF na zhruba dva biliony eur, aby poskytla podporu zemím ohroženým dluhovou krizí a evropským bankám, vystaveným riziku řeckého bankrotu. Důvěra v uzavření dohody na řešení dluhové krize na nedělním summitu Evropské unie se podle listu zvýšila poté, co agentura Moody's v úterý upozornila, že by mohla zhoršit výhled prestižního francouzského ratingu Aaa.

Vysoce postavený zdroj z eurozóny agentuře Reuters řekl, že o žádné takové dohodě se nemluvilo. Analytici upozorňují na to, jaké problémy měla eurozóna se schvalováním červencové dohody o navýšení EFSF ze 440 na 780 miliard eur a posílení jeho pravomocí. Slovensko jako poslední člen měnové unie ji schválilo teprve minulý týden, a to ještě za cenu pádu vlády.

Zpráva Guardianu na poslední chvíli posílila růst na newyorské burze, zvýšila kurz eura a dnes příznivě ovlivnila akcie na tokijské burze,. „Pokud by to byla pravda, bylo by to něco, na co trh čeká,“ řekl Brian Dolan z firmy Forex.com. „Musíme to ale brát s rezervou. Z Evropy jsme tu měli už spoustu zpráv, které říkaly, že je něco hotového, ale příští ráno zůstalo jen zklamání,“ dodal.

Finanční trhy nyní nervózně sledují signály, zda na summitu EU dojde k nějaké konkrétní dohodě. Německo od počátku týdne upozorňuje, že žádný definitivní výsledek čekat nelze a kancléřka Angela Merkelová v úterý řekla, že šéfové zemí na jednom setkání krizi nevyřeší.

Trhy hýbe snížení ratingu Španělska

Náladu na trzích dnes podkope další krok agentury Moody's, která v úterý večer snížila úvěrový rating Španělska o dva stupně. Uvedla, že kvůli vysoké zadluženosti bank a firemního sektoru může mít vláda problémy s financováním na trhu dluhopisů. Agentura zároveň varovala, že výhled ratingu zůstává negativní a známka může být znovu snížena, pokud se dále zhorší krize eurozóny. Moody's úvěrovou spolehlivost Španělska přehodnocovala od konce července.

Francie a Německo se podle Guardianu také dohodly na nutnosti rekapitalizace evropských bank tak, aby se v kapitálové přiměřenosti dostaly na devět procent. Berlín a Paříž jsou údajně také blízko dohodě o zvýšení účasti soukromého sektoru na záchraně Řecka.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.