Mitt Romney zklamal své stoupence a vzdal boj o Bílý dům | e15.cz

Mitt Romney zklamal své stoupence a vzdal boj o Bílý dům

Mitt Romney uznal porážku v prezidentským volbám
Mitt Romney uznal porážku v prezidentským volbám
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký politik Mitt Romney zklamal své stoupence, když oproti očekávání vzdal boj o Bílý dům. Média považovala za pravděpodobné, že se sedmašedesátiletý politik bude napřesrok ucházet o republikánskou nominaci pro prezidentské volby. Romney ale překvapivě oznámil, že do voleb nepůjde.

„Rozhodl jsem se dát šanci jiným stranickým vůdcům, z nichž vybereme našeho příštího kandidáta,“ prohlásil Romney na tiskové konferenci, od níž se původně čekalo ohlášení zájmu o nominaci. Romney se už v minulosti dvakrát do volebního zápasu zapojil. V roce 2012 prohrál s Barackem Obamou a čtyři roky předtím nezvládl souboj o republikánskou nominaci s Johnem McCainem.

Před několika týdny ale podle médií zájem o nominaci v roce 2016 privátně připouštěl. Jeho stoupenci už tehdy varovali, že účast v budoucí kampani bude náročnější než před třemi lety. Bývalý guvernér státu Massachusetts ale dával najevo, že má finančních prostředků dostatek.

Rozhodl jsem se dát šanci jiným stranickým vůdcům

Budoucí sponzory podle agentury AP Romney v minulých dnech obvolával, ale ne vždy byl úspěšný. Někteří z dřívějších dárců prý příští rok dají přednost Jebu Bushovi, bývalému floridskému guvernérovi a bratru exprezidenta George Bushe mladšího. To bylo zřejmě také důvodem Romneyho konečného rozhodnutí nekandidovat.

Kromě Jeba Bushe má podle amerického tisku největší šanci na republikánskou nominaci guvernér státu New Jersey Chris Christie. Nepsaným favoritem voleb je ale podle průzkumů bývalá americká první dáma Hillary Clintonová, byť svou kandidaturu ještě neohlásila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video