MMF dal Řecku najevo, že odklad splátek je vyloučený | E15.cz

MMF dal Řecku najevo, že odklad splátek je vyloučený

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond (MMF) dal údajně Řecku tento měsíc najevo, aby jej zbytečně nežádalo o odklad dlužních splátek. Podle listu Financial Times to udělal poté, co jej řečtí činitelé neoficiálně kontaktovali ohledně možnosti odkladu plateb. Řecko má v květnu splatit fondu ve dvou splátkách takřka miliardu eur (zhruba 27 miliard korun). Řecké ministerstvo financí nicméně popřelo, že by se Atény na MMF kvůli odkladu splátek obrátily.

Ředitelka MMF Christine Lagardeová dnes uvedla, že fond za současné situace odklad splátek dluhu nedoporučuje. Upozornila také, že MMF žádné vyspělé ekonomice ještě nikdy odklad splátek neposkytl.

Britský list s odkazem na činitele z obou stran neoficiálních rozhovorů uvedl, že MMF Aténám vzkázal, že restrukturalizace jeho dluhu není možná a že mluvit o ní by bylo možné jen v rámci zcela nového záchranného programu. Přesvědčil tím prý Řecko, aby takovou žádost nepodávalo.

Jednání dokládají, že řecká vláda už jen obtížně získává peníze, jimiž by mohla vyplácet doma mzdy a důchody a zároveň hradit splatné dluhy. Zástupci řeckých věřitelů si podle listu nejsou jisti, zda Atény budou schopny fondu uhradit květnové splátky. V každém případě se situace plně vyjasní nejpozději do června, kdy bude muset Řecko splatit Evropské centrální bance dluhopisy v mnohem vyšším objemu, píše list.

Devítimiliardová splátka

Řecko musí MMF letos z prvního záchranného balíku z roku 2010 splatit celkem přes devět miliard eur. Atény minulý týden uhradily fondu dluh kolem 450 milionů eur, už tehdy ale někteří členové vlády tuto splátku vzhledem ke zhoršeným finančním možnostem země zpochybňovali.

Řecká vláda má mezinárodním věřitelům předložit programu reforem, který je pro eurozónu podmínkou uvolnění zbylých úvěrů z druhého záchranného balíku v sumě 7,2 miliardy eur. Atény však stále nedodaly plán, který by věřitelé považovali za přijatelný. Podle informovaných zdrojů agentury Reuters dojdou řecké vládě rezervy po 20. dubnu. Vláda si podle nich ale bude moci ještě pár týdnů vypomáhat jednorázovými opatřeními, zejména stahováním hotovostních rezerv státních podniků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video