Mosul je dobyt. Irácký premiér oficiálně oznámil vítězství nad Islámským státem | E15.cz

Mosul je dobyt. Irácký premiér oficiálně oznámil vítězství nad Islámským státem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Irácký premiér Hajdar Abádí oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Abádí už v neděli přijel do Mosulu, aby tam poblahopřál k vítězství nad IS velitelům vládních jednotek. Boj o strategicky důležité město vedly od loňského podzimu.

Vládní síly dnes ve druhém největším iráckém městě stále bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.

Už v neděli se očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Z toho ale sešlo, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno.

Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900.000 lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.

Podle koordinátorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lise Grandeové humanitární krize v Mosulu ještě nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Mosul byl poslední významnou baštou IS v Iráku a zároveň největší město, které měl pod kontrolou. Islamisté do města překvapivě vpadli v červnu roku 2014 a v krátkém čase si je celé podmanili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video