Archeologové v Egyptě našli mumie se zlatými jazyky | e15.cz

Mumie se zlatými jazyky ohromily archeology v Egyptě

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nedaleko Alexandrie v severním Egyptě objevili archeologové dva tisíce let staré mumie, jimž byly do úst vloženy zlaté amulety ve tvaru jazyka. S odvoláním na egyptské ministerstvo památek o tom napsal zpravodajský web BBC.

Mumie, které nejsou dobře zachované, byly nalezeny v šestnácti skalních hrobkách v areálu chrámu Taposiris Magna. Objevil je tým archeologů z Egypta a Dominikánské republiky. Podle něj byly mumiím do úst vloženy zlaté amulety ve tvaru jazyka, aby v posmrtném životě mohly promluvit před soudem boha Usira.

Starověcí Egypťané věřili, že Usir je bohem podsvětí a soudcem mrtvých. Tento bůh byl podle archeoložky Kathleen Martínezové rovněž zobrazen na pozlacené kartonáži, materiálu vyrobeném z vrstev sádry, lnu a lepidla, jedné z mumií. Kartonáž přitom podle ní tuto mumii pokrývala jen částečně.

Hlavu další mumie zdobila kartonáž s korunou, kobrou a rohy. Na hrudi měla mumie dekoraci ve tvaru náhrdelníku, ze kterého visela hlava sokola – symbol boha Hora.

Chálid abú Hamd, vedoucí památkářského úřadu v Alexandrii, uvedl, že při misi v Taposiris Magna byla rovněž objevena pohřební maska ženy, osm zlatých plátů ze zlatého věnce a osm mramorových masek z řecko-římské doby.

Podle ministerstva památek bylo dříve v chrámu nalezeno několik mincí se jménem a portrétem královny Kleopatry VII.

Kleopatra VII., známá většinou jen pod jménem Kleopatra, byla poslední vládkyní z řecky mluvící dynastie Ptolemaiovců. Egyptu vládla v období let 51 až 30 před naším letopočtem. Její sebevraždou po dobytí země Římem vláda Ptolemaiovců v Egyptě skončila.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery