Na Izrael dopadly tři rakety, armáda odpověděla nálety na Gazu | E15.cz

Na Izrael dopadly tři rakety, armáda odpověděla nálety na Gazu

Izraelské nálety na Pásmo Gazy
Izraelské nálety na Pásmo Gazy
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izraelská armáda opětovně zahájila letecké údery na cíle v Pásmu Gazy. Reagovala tak na tři rakety vypálené z Pásma, které dopadly na jih Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu údajně rovněž nařídil izraelské delegaci, aby se vzhledem k porušení příměří vrátila z vyjednávání v Káhiře. V oblasti dosud platilo příměří prodloužené do dnešní 23. hodiny středoevropského času.

Izraelská armáda uvedla, že tři rakety dopadly na otevřené prostranství nedaleko města Beeršeba. Svědci z Pásma Gazy, které citovala agentura Reuters, údajně slyšeli odpálení raket. Podle světových agentur nikdo nebyl zraněn.

Izraelský premiér v reakci na odpálení raket nařídil izraelské armádě, aby podnikla nálety na „teroristické cíle“ v Pásmu Gazy. Armáda zanedlouho oznámila, že letecké údery v oblasti obnovila. „Tento raketový útok je vážným a přímým porušením příměří,“ uvedl mluvčí izraelského premiéra Mark Regev.

Nejasný osud vyjednávání

V Káhiře mezitím od rána pokračovalo za egyptského prostřednictví vyjednávání o dalším klidu zbraní mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamas. Podle zdrojů z Káhiry mají být výsledky jednání známy večer nebo až v noci.

Jenže do toho přišlo porušení klidu zbraní a Izrael nařídil stažení své delegace z Egypta. Jaký bude další osud vyjednávání, není zatím jasné. Palestinské hnutí Hamas se k nejnovějšímu dění zatím nevyjádřilo.

Pásmo Gazy Autor: ctk/AP
Palestinci v Gaze táboří v troskách po izraelském bombardování (foto: ČTK/AP)

Pokud jde o rozhovory o dlouhodobějším klidu zbraní, Egypt podle palestinské agentury Maan nabídl oběma stranám kompromisní řešení, které předpokládá otevření hraničních přechodů do Pásma Gazy, umožnění volného pohybu osob i zboží a také řešení finanční krize v Pásmu.

Debata o dalších palestinských požadavcích, jimiž je otevření letiště a přístavu a také propuštění palestinských vězňů, se má odložit. Stejně se má až později jednat o navrácení ostatků dvou izraelských vojáků padlých za bojů v Pásmu Gazy. Pro trvalé příměří Hamas požaduje zrušení izraelské blokády Gazy, která trvá sedm let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.