Navalnyj nepůjde do vězení, soud změnil verdikt na podmínku | E15.cz

Navalnyj nepůjde do vězení, soud změnil verdikt na podmínku

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
• 
ZDROJ: ctk

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud v severoruském Kirovu dnes změnil pětiletý trest vyměřený ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému za údajný podvod na podmíněný. Navalnyj, který se podle soudu dopustil podvodu při správě podniku Kirovles, tak nepůjde do vězení. Pětiletý verdikt soud ponechal v původní výši, hlavní body Navalného odvolání neuznal.

Navalnyj byl obžalován z toho, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 uzavřel tajnou dohodu s závodem Kirovles, v jejímž důsledku firma údajně přišla podvodem o 10.000 plnometrů dřeva. Spolu s Navalným byl v procesu souzen i jeho údajný komplic Pjotr Oficerov, jehož čtyřletý trest dnes soud rovněž změnil na podmínku. Oba muži musejí zaplatit pokutu půl milionu rublů (téměř 300 tisíc korun).

Sedmatřicetiletý advokát, bloger a politik považuje proces za politickou mstu Kremlu. Podle ruských právníků i dnešní zmírnění verdiktu zkříží Navalného politické plány, protože podle ruských pravidel i podmínečné odsouzení znamená vyloučení z politické soutěže.

Navalnyj se letos v srpnu zúčastnil voleb moskevského starosty a skončil v prvním kole s 27 procenty na druhém místě. Výsledek voleb soudně napadl. „Já ani mí kolegové v našem politickém boji neustaneme,“ řekl Navalnyj bezprostředně po vyhlášení verdiktu. „Je mi jasné, že úřady se všemožně snaží vyhnat mě z politiky prostřednictvím vykonstruovaných kauz. Tohoto cíle se jim nepodaří dosáhnout,“ konstatoval.

Prioritou Kremlu je teď Soči, kde se chce blýsknout

Podle prvních ruských komentářů úřady znepokojovala možnost, že dlouhodobé uvěznění populárního kritika režimu vyžene znovu do ulic tisíce opozičně naladěných Rusů. V době příprav na zimní olympiádu v Soči, kterou Kreml považuje za šanci zviditelnit příznivou tvář režimu, nechce Moskva připustit další šrámy na své pověsti. Navalnyj tak do vězení nepůjde, ale zároveň kvůli podmíněnému trestu bude po dlouhá léta zbaven možnosti aktivní politické práce.

Kreml v první reakci popřel, že by hlava státu rozsudek jakkoli ovlivňovala. „Nedomníváme se, že by stanovisko prezidenta Vladimira Putina rozhodování nějak ovlivnilo,“ řekl novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Šéf prezidentské komise pro lidská práva Michail Fedotov v reakci na dnešní verdikt moskevskému rozhlasu řekl, že na Navalného se možná bude vztahovat amnestie, kterou Putin hodlá letos vyhlásit při příležitosti 20. výročí schválení ruské ústavy. Rozsah amnestie je nyní předmětem úvah, pesimisté ale rozsáhlejší milosti vylučují.

Navalnyj zatápí Putinovu režimu víc než celá opozice. Proto musí pykat

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video