Navalnyj žádá spravedlnost, chce kandidovat na ruského prezidenta | E15.cz

Navalnyj žádá spravedlnost, chce kandidovat na ruského prezidenta

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj požádal nejvyšší soud, aby přezkoumal jeho případ a zrušil podmíněný trest, který mu brání kandidovat na ruského prezidenta ve volbách v roce 2018. Navalnyj argumentuje rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého nebylo Navalného odsouzení v pořádku a případ by měl být znovu posouzen, tentokrát bez opomenutí Navalného práv na spravedlivý proces.

Navalného advokáti se podle deníku Kommersant mezitím obrátili na výbor ministrů Rady Evropy kvůli obavám, že ruský nejvyšší soud bude štrasburský verdikt ignorovat a ponechává v platnosti ruské rozsudky, jak tomu bylo i v případě někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Pro Navalného by to podle ruských zákonů znamenalo, že nebude smět kandidovat až do roku 2033.

Navalnyj byl k pětileté podmínce za zpronevěru odsouzen v říjnu 2013 v procesu, který on sám považuje za politický. Na základě štrasburského verdiktu je Navalnyj přesvědčen, že u nejvyššího soudu by jeho případ při skutečném zkoumání skončil jeho očištěním ze všech obvinění, a tím také obnovením jeho občanských a politických práv.

Čtěte také:

Evropský soud pro lidská práva v únoru odsoudil Rusko za porušení Navalného práv na spravedlivý proces a nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56 tisíc eur (1,5 milionu korun) jako odškodné a úhradu soudních nákladů. Odvolání Ruska štrasburský soud zamítl, čímž verdikt vstoupil v platnost.

Vůdce opozice

Navalnyj svým bojem proti korupci mezi ruskou elitou dosáhl postavení vůdce opozice. Navzdory tehdy ještě nepravomocnému odsouzení Navalnyj ve volbách moskevského starosty na podzim 2013 získal překvapivě vysoký počet hlasů, asi 27 procent. Pak začal být vnímán jako hlavní Putinův soupeř na domácí scéně.

Sám Putin ještě neoznámil, zda se bude v roce 2018 ucházet o znovuzvolení. Ruská média ale vnímají čistky v Putinově okolí, z něhož odcházejí staří přátelé z KGB a nastupují mladí technokraté, právě jako přípravu na Putinovo další šestileté období v čele státu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video