Nejbohatším Britem je Blavatnik z Ukrajiny, patří mu i Warner Music | E15.cz

Nejbohatším Britem je Blavatnik z Ukrajiny, patří mu i Warner Music

Lev Blavatnik
Lev Blavatnik
• 
ZDROJ: profimedia

Luboš Heger

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na více než dvojnásobek rozmnožila za posledních šest let od finanční krize svůj majetek tisícovka nejbohatších lidí ve Velké Británii. Řeč je o jmění v hodnotě 547 miliard liber (21 bilionů korun). Vyplývá to z posledního žebříčku nejmovitějších obyvatel Spojeného království podle Sunday Times. Jedničkou je na Ostrovech investor Len Blavatnik, do jehož konglomerátu patří i Warner Music Group.

Mezi deseti nejbohatšími lidmi žijícími či podnikajícími v Británii jsou dále dva Indové, dva Rusové a jen jediný rodilý Brit. Len Blavatnik (57 let) je z oděské rusko-ukrajinsko židovské rodiny a studoval železniční inženýrství v Moskvě, než rodina v roce 1978 emigrovala do USA. Ve druhé polovině osmdesátých let založil konglomerát Access Industries, který zbohatl na investicích do ruského ropného a hliníkového průmyslu.

V roce 2011 koupil Warner Music Group za 3,3 miliardy dolarů. Má americké občanství, ale bydlí nedaleko Kensingtonského paláce v domě za 40 milionů liber.

Nejbohatší lidé BritánieAutor: E15

Druzí skončili loňští lídři, bratři Gopi a Sri Hindujové z Bombaje, kteří po vítězství islámské revoluce v Íránu přestěhovali sídlo svého konglomerátu Hinduja Group z Teheránu do Londýna. Kromě Blavatnika dosáhla nejvyššího vzestupu rodina Westonů z Kanady, jejichž potravinářská společnost George Weston

Limited zaznamenala od loňska asi padesátiprocentní nárůst hodnoty. Královna Alžběta II., která na prvním seznamu Sunday Times z roku 1989 figurovala na prvním místě, se v průběhu let propadala níže a níže, až letos seznam čítající 300 nejbohatších Britů opustila úplně.

Autor: Luboš Heger

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video