Němci varují před českou pyrotechnikou. Uživatelé nemají tušení o množství výbušnin | E15.cz

Němci varují před českou pyrotechnikou. Uživatelé nemají tušení o množství výbušnin

ČTK

V celém Německu je od čtvrtka do soboty povolen prodej rachejtlí a jiné zábavní pyrotechniky na silvestra. Nebezpečí hrozí podle úřadů obzvlášť od petard nezákonně dovezených z České republiky a Polska. Informoval o tom server bavorského rozhlasu Bayerischer Rundfunk.

Prověřená a povolená pyrotechnika musí být podle policie řádně označená, zejména číslem zkoušky provedené Spolkovým úřadem pro zkoumání materiálů (BAM). Tato označení často chybí u nelegálních dělobuchů například z ČR, u kterých pak uživatel neví, jak velké množství výbušnin obsahují. Strážci zákona zároveň varovali i před podomácku vyrobenými rachejtlemi.

Jak si užít a neochrnout při silvestru: ohňostroj pohledem hasičů a inspekce

Před měsícem odhalily úřady na hranicích s Polskem kamion převážející pět tun nezákonných petard, uvedl server listu Südwest Presse. Podle tohoto bavorského deníku jsou ČR a Polsko branami, kterými na evropský trh proudí nelegální nálože, z nichž většinu vyrobili v Číně.

O černém trhu s pyrotechnikou, jenž kvete v českém pohraničí, informoval i server severorakouského vysílání Radio Oberösterreich. Vyšetřovatelé podle něj každý den nacházejí při kontrolách nelegální pyrotechniku, která je nebezpečná i proto, že nikdo neví, co obsahuje.

Server připomíná, že každý rok končí v Rakousku až 300 lidí v nemocnici kvůli zraněním od rachejtlí. Čtyři lidé v posledních pěti letech dokonce přišli takto o život.

Německá Asociace pyrotechnického průmyslu podle Südwest Presse očekává v souvislosti s letošním Silvestrem tržby kolem 133 milionů eur (až 3,6 miliardy Kč). Ohňostroje v Německu ale také vyprodukují tolik pro plíce škodlivého prachu jako osm milionů aut za celý rok.

V Německu jsou ohňostroje povoleny jen krátce mezi Silvestrem a časnými hodinami Nového roku. Zcela zakázány jsou mimo jiné v blízkosti kostelů, dětských útulků, domovů důchodců a nemocnic.

Studie: Vliv Německa na českou ekonomiku roste

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!