Německá rozvědka: Putinovi se brzy začne rozpadat mocenský blok | E15.cz

Německá rozvědka: Putinovi se brzy začne rozpadat mocenský blok

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle německé zpravodajské služby BND jsou náznaky, že v moskevském vedení mezi sebou intenzivně bojují o vliv u prezidenta Vladimira Putina stoupenci tvrdé linie a vedoucí ekonomičtí činitelé. Na svém webu to napsal týdeník Der Spiegel. Západní tajné služby byly na začátku ukrajinské krize přesvědčeny o jednotě mocenského bloku kolem prezidenta Putina.

„Nyní se ale zdá, že se v něm objevují trhliny,“ sdělil podle informací časopisu šéf německých zpravodajců Gerhard Schindler na zasedání zahraničního výboru Spolkového sněmu.

Podle názoru BND je zcela možné, že někteří oligarchové znepokojení sankcemi Evropské unie brzy začnou stavět ekonomické zájmy nad zájmy politické a pokusí se Putina brzdit, napsal Der Spiegel.

Evropská unie v noci na sobotu zveřejnila rozšířené sankce vůči Moskvě a separatistům kvůli jejich roli v ukrajinské krizi. Na „černém seznamu“ je mimo jiné řada předních ruských činitelů, včetně šéfa kontrarozvědky FSB Alexandra Bortnikova a ředitele rozvědky SVR Michaila Fradkova, ale také 18 firem a organizací.

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel v rozhovoru rovněž pro nejnovější číslo týdeníku Der Spiegel ale podpořil další zpřísnění sankcí, které by podle něj mělo být namířené především proti oligarchům. „To se nám musí příští týden podařit“, protože na nich stojí ruská politika, zdůraznil. „Musíme zmrazit jejich konta v evropských metropolích a zrušit jim povolení k překročení hranic,“ dodal.

FT: Putin mění taktiku a k dění na Ukrajině se nevyjadřuje

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video