Německo přijme tisíc obětí násilí Islámského státu z Iráku | E15.cz

Německo přijme tisíc obětí násilí Islámského státu z Iráku

Příslušníci jezídské menšiny ze severu Iráku, na kterou se Islámský stát obzvláště zaměřuje
Příslušníci jezídské menšiny ze severu Iráku, na kterou se Islámský stát obzvláště zaměřuje
• 
ZDROJ: DFID via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo v rámci zvláštního programu pomůže letos asi tisícovce iráckých obětí násilí spáchaného radikály z organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom dnes agentura DPA. Traumatizované ženy a děti dostanou v Německu psychologickou pomoc i šanci na nový život.

Do zvláštního projektu se zatím zapojily spolkové země Bádensko-Württembersko a Dolní Sasko, které letos přijaly už asi 500 lidí ze severního Iráku. Do konce roku by díky programu mohlo pomoc dostat dalších zhruba 500 lidí, uvedl zástupce projektu Michael Blume. Jedná se většinou o ženy a děti, které radikálové z IS sexuálně zneužívali.

Severní Irák bojovníci IS obsadili při bleskové ofenzivě loni v červnu. Část dobytých území se sice irácké armádě za pomoci šíitských dobrovolnických milicí podařilo dobýt zpět, radikálové ale nadále ovládají asi třetinu země.

Příslušníci nemuslimských menšin žijící na okupovaných územích čelí krutému zacházení i mučení. Například ženy a dívky z jezídské menšiny, kterou IS považují za „uctívače ďábla“, se často stávají sexuálními otrokyněmi. V zajetí islamistů je jich v současnosti podle odhadů asi pět tisíc, zhruba dvěma tisícům se od roku 2014 podařilo uprchnout.

Zásah Ruska mír v Sýrii pouze oddálí, říká analytička Irena Kalhousová

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video