Německý ministr: EU si problémy s uprchlíky sama zhoršila zásahem v Libyi | E15.cz

Německý ministr: EU si problémy s uprchlíky sama zhoršila zásahem v Libyi

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proud uprchlíků přes Středozemní moře do Evropské unie se nepodaří zastavit, dokud se nestabilizuje situace v Libyi. V rozhovoru pro týdeník Der Spiegel to řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Vinu na současné situaci podle něj mají i politici, kteří schválili vojenský zásah proti bývalému libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu, aniž promysleli dopady takového kroku.

Summit EU minulý týden rozhodl ztrojnásobit prostředky pro záchranné operace ve Středozemním moři. Představitelé evropských států tak reagovali na nedávné námořní neštěstí, při němž u libyjských břehů přišlo o život až 900 lidí, kteří se snažili na lodi utéct do Evropy.

„Námořní záchranné operace je nutné okamžitě zlepšit, s tím nemůžeme otálet,“ řekl Steinmeier. „Situace se ale rozhodujícím způsobem zlepší jen tehdy, když se podaří stabilizovat Libyi,“ zdůraznil.

„Libye je stát v pokročilém stadiu rozpadu,“ podotkl německý ministr. Rozdělení země na dvě části by však podle něj situaci nevyřešilo. „Počet skupin, které v Libyi hrají o moc, je příliš vysoký,“ uvedl a apeloval přitom na to, aby evropské země podporovaly snahu OSN o dosažení smíru mezi jednotlivými libyjskými frakcemi.

Nedomyšlený zásah

Steinmeier prohlásil, že současná situace je přímý důsledek vojenského zásahu proti Kaddáfího režimu, který v roce 2011 schválila Rada bezpečnosti OSN, Německo se však tehdy zdrželo hlasování. „Kaddáfího vláda byla zločinným režimem. A nikdy jsem nepochyboval o tom, že se vojensky podaří Kaddáfího vraždění a jeho vládu ukončit. Ale politicky to nebylo vůbec připraveno,“ řekl šéf německé diplomacie.

Uprchlíci z Libye, kterým se podařilo dorazit k italské pevnině (20. dubna 2015) Autor: CTK
Uprchlíci z Libye, kterým se podařilo dorazit k italské pevnině (20. dubna 2015)

„Rozbití politického uspořádání v Libyi, aniž bychom uvažovali o dalších krocích, vyvolalo mnoho problémů, jimž dnes musíme čelit. A proudy uprchlíků jsou jen jeden z nich. Konflikt mezi soupeřícími mocenskými centry vedený po zuby ozbrojenými milicemi vytváří mocenské vakuum, do něhož se stále víc tlačí teroristé z Islámského státu,“ řekl Steinmeier.

Vojenskou operaci proti Kaddáfího režimu v Libyi vedly především britské, francouzské a americké vzdušné síly. Česká republika sice uvítala rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, které vojenský zásah umožnilo, sama se však do operací nezapojila. Praha také ve srovnání s řadou států EU dlouho váhala s uznáním povstalců bojujících proti Kaddáfímu za legitimní libyjskou vládu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video