Obama: Z Iráku se stáhneme do konce roku | E15.cz

Obama: Z Iráku se stáhneme do konce roku

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK/ABACA/Olivier Douliery

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že všichni američtí vojáci budou z Iráku staženi do konce letošního roku. S jejich odchodem je podle prezidenta válka Spojených států v této zemi u konce. Obamovu prohlášení předcházelo dlouhé jednání s Bagdádem o beztrestnosti amerických vojáků, kteří by případně v Iráku zůstali i v příštím roce. Na tom se ale podle médií obě strany nedohodly.

„Jak jsme slíbili, zbytek našich jednotek v Iráku se vrátí domů do konce roku. Po téměř devíti letech americká válka v Iráku skončí,“ řekl Obama novinářům. Vztahy Spojených států s Irákem podle něj budou „normálními vztahy“, založenými na vzájemných zájmech a respektu. Obama s novináři hovořil po videokonferenci s iráckým premiérem Núrím Málikím. Zároveň také oznámil, že irácký premiér navštíví v prosinci Bílý dům. Když prezident mluvil o stažení všech vojáků, řekl, že jich nyní v Iráku zůstává asi 39 tisíc. Washington v poslední době s Bagdádem vyjednával o tom, zda v Iráku i po odchodu hlavních sil ponechá v příštím roce až několik tisíc vojenských instruktorů, kteří by řídili výcvik iráckých vojáků. Hlavním sporným bodem vyjednávání bylo, že USA pro své příslušníky, kteří by v Iráku zůstali, požadovaly právní imunitu. To ovšem Irák nechtěl dovolit.

Dnešní oznámení Obamy podle agentur znamená, že žádné dohody nebylo dosaženo, takže všichni vojáci budou staženi, jak to předpokládá bezpečnostní dohoda, kterou obě strany uzavřely v listopadu 2008. V Iráku zřejmě přesto někteří američtí vojáci zůstanou, ale bude jich jen malý počet. Hovoří se o necelých dvou stovkách s omezeným působením.

Od března roku 2003, kdy Američané se svými západními spojenci do Iráku vpadli, aby odstranili tehdejší režim Saddáma Husajna, v devět let trvající válce zemřelo přes 4400 amerických vojáků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video