Objev mayských staveb patří k největším úspěchům historie, říká vědec | E15.cz

Objev mayských staveb patří k největším úspěchům historie, říká vědec

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Objev tisícovek dosud neznámých staveb mayské civilizace, který se podařil mezinárodnímu týmu vědců na severu Guatemaly, se řadí k největším archeologickým úspěchům svého druhu ve světě. Novinářům to řekl Milan Kováč, vedoucí slovenského týmu, který se na objevu podílel. Výzkum v oblasti bude pokračovat i v budoucnu.

"Objevit v průběhu jednoho roku 60 tisíc staveb a stovky starověkých měst nemá ve výzkumu dějin civilizací žádnou obdobu. Mayská civilizace je dnes minimálně tak zajímavá, jako egyptská nebo mezopotamská. Kromě její neuvěřitelné vyspělosti se před námi otevřel její rozsah a složitá infrastruktura, o kterých jsme předtím ani netušili," uvedl Kováč.

Podle Kováče, který je také ředitelem centra meziamerických studií Filosofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, výzkum v oblasti bude pokračovat dalších pět až sedm let. "Pravděpodobně jde o nejhustěji obydlenou oblast starověkého světa. Jde o kompaktně zastavěný region, ta města nemají hranice," řekl Kováč. Dodal, že zatím není známo, jak se tamní civilizace dokázala uživit, protože oblastí například netečou řeky.

K objevu pomohlo vědcům využití letecké laserové technologie LIDAR, která proniká pod pralesní povrch a odkrývá města, paláce, pyramidy, dávná zemědělská pole a jiné archeologické známé projekty. Stávající technologie umožňují rozlišit, zda se laserový paprsek odrazil od stromů, nebo se dostal na povrch země, přičemž dokáže vykreslit charakter tohoto povrchu.

Slovenští vědci pracují na projektech v Guatemale již téměř deset let. Po nasazení LIDARu se ve slovenském sektoru podařilo objevit více než desetinásobně více mayských staveb.

Do zmiňovaného výzkumu se Slovensko zapojilo jako jedna ze dvou evropských zemí. Data získaná slovenskými vědci pak podléhají analýze a zpracování za účasti dalších institucí, jakož i ověřování přímo v terénu.

Objev v Guatemale lze podle Kováče z hlediska svého rozsahu srovnat pouze s výsledky podobného výzkumu v Kambodži, kde byl před zhruba dvěma lety v okolí slavného chrámového komplexu Angkor Vat objeven široký pás středověkých měst, jejichž pozůstatky skryl tropický prales.

Mayská civilizace pokrývala oblast dnešního jižního Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru a Belize. V období mezi roky 250-900 našeho letopočtu dosáhli Mayové nejvyššího stupně rozvoje.

Podívejte se na fotografie E15 z mexického poloostrovu Yucatán, kde se taktéž nachází mayské pozůstatky:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video