Nejvýznamnější archeologický objev 21. století? Vědci odhalili tisíce mayských staveb v guatemalské džungli

Mexiko, poloostrov Yucatán

Mexiko, poloostrov Yucatán Zdroj: Jiří Liebreich

Mexiko, poloostrov Yucatán
Mexiko, poloostrov Yucatán
Mexiko, poloostrov Yucatán
Mexiko, poloostrov Yucatán
Mexiko, poloostrov Yucatán
26
Fotogalerie

Desítky tisíc dosud neznámých staveb mayské civilizace, včetně pyramid a paláců, objevil mezinárodní tým vědců pomocí laserové technologie LIDAR na severu Guatemaly. Ruiny mayského osídlení po staletí ukrýval hustý prales. V departementu Petén se tak na rozloze 2100 čtverečních kilometrů našly desítky mayských měst, ve kterých mohlo žít až deset milionů lidí, tedy dvakrát až třikrát více, než vědci doposud předpokládali.

Podle archeologa Thomase Garrisona z Ithaca College v americkém státě New York, který se na využívání technologie LIDAR specializuje, objev přepíše dějiny civilizace středoamerických indiánů. Ta se začala vyvíjet před zhruba 3000 lety a vrcholu dosáhla v letech 250 až 900 našeho letopočtu. V 16. století většinu mayského území dobyli španělští kolonizátoři.

LIDAR využívá laserového paprsku a umožňuje objevit struktury, které se nacházejí pod bujnou vegetací. Díky této technologii se podařilo najít více než 60 tisíc dosud neznámých domů, paláců, ulic, zavlažovacích kanálů, hradeb a dalších staveb, které vybudovala civilizace Mayů.

Nový objev podle Garrisona dokazuje, že mayská civilizace vytvářela města hustěji osídlená, komplexnější a více propojená, než se doposud myslelo.

Na rozdíl od jiných civilizací, jejichž pole a stavby zničily kultury, které přišly po nich, v případě Mayů zůstala značná část uchována právě díky vegetaci, která ji léta před zraky lidí ukrývala, vysvětlil Garrison. V turisty vyhledávaném mayském městě Tikal se dokonce podařilo objevit dosud neznámou pyramidu, o které si vědci dříve mysleli, že je to malý kopec.

Podívejte se na snímky E15 z archeologických oblastí mayské civilizace v Mexiku: