Irák - Země žádá sto miliard dolarů na obnovu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Obnova Iráku vyjde na biliony, americká vláda se přispět nechystá

ČTK

Irák potřebuje zahraniční investice ve výši zhruba 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun) na plánovanou rekonstrukci v oblasti dopravy, energetiky a zemědělství v rámci oživení ekonomiky a obnovy země po tříleté válce s Islámským státem. Národní investiční komise zveřejnila seznam 157 projektů, na které bude žádat finanční prostředky na mezinárodní konferenci pro obnovu Iráku, která se uskuteční v Kuvajtu od 12. do 14. února.

Některé z těchto projektů se týkají přestavby zničených zařízení, jako je letiště v Mosulu, ale na seznamu jsou také nové investice na posílení a diverzifikaci ekonomiky směrem od ropy.

Mezi projekty, které budou stát kolem sto miliard dolarů, patří výstavba bytů, nemocnic, škol, silnic a telekomunikací. Tento krok je klíčem k tomu, aby mladí lidé mohli pracovat, skončilo vysídlení stovek tisíc lidí a několik desetiletí politického a sektářského násilí.

Chapadla Islámského státu jsou všude, sympatizanty má asi i v Česku, říká analytička

Vláda Spojených států se Iráku přispět nechystá, bude se ale snažit přimět k investicím soukromý sektor. Konference se zúčastní asi stovka amerických firem. Agentuře Reuters to řeklo několik nejmenovaných západních činitelů.

Po invazi Spojených států a pádu vlády Saddáma Husajna se Irák v roce 2003 otevřel zahraničním investicím, naprostá většina ale směřovala do těžby ropy a zemního plynu. Irák se stal - po Saúdské Arábii - druhým největším vývozcem ropy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jeho denní těžba činí 4,4 milionu barelů denně.

Na konferenci bude země usilovat rovněž o investice do skladování ropy a petrochemického průmyslu. Tento sektor je spolu se zemědělstvím pro investory nejatraktivnější, protože Irák disponuje obrovskými zásobami ropy, dostupnou půdou a vodním bohatstvím. Dnes je země největším světovým dovozcem pšenice, chce ale dosáhnout soběstačnosti a případně tuto plodinu i vyvážet.

Americký kongres ukončil platební neschopnost a odsouhlasil vládní rozpočet

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!