Obránci Baní Valídu v Libyi kladou tuhý odpor, rebelové posilují | E15.cz

Obránci Baní Valídu v Libyi kladou tuhý odpor, rebelové posilují

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Ivan Sekretarev

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakety Grad a granáty dnes použili přívrženci svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího při obraně Baní Valídu před jednotkami nového libyjského vedení. Toto pouštní město je jednou z posledních bašt Kaddáfího, jehož věrným tam dnes vypršelo ultimátum ke složení zbraní. Povstalci na Baní Valíd zaútočili již v pátek a dnes posilují pozice v jeho okolí. Na frontovou linii podle agentury Reuters zamířily kolony vozidel s jejich oddíly.

Podle představitele nového libyjského vedení Abdalláha Kanšíla město brání asi tisíc Kaddáfího věrných. Původně se mluvilo o asi 150 jeho stoupencích. „Odpalují rakety Grad z domů, takže NATO s tím nemůže nic dělat,“ řekl Kanšíl podle Reuters.

Libyjští rebelové, údajně o síle několika tisíc mužů, se snaží postoupit k centru města. V průběhu dne se stáhli, údajně v očekávání leteckých úderů Severoatlantické aliance. Televize Al-Džazíra bez uvedení zdrojů zveřejnila informaci, podle níž stažení z města doporučilo samo NATO. Jeho představitel ale Reuters sdělil, že aliance s jednotkami nového libyjského vedení není v kontaktu.

Povstalci do Baní Valídu vstoupili v pátek ze severu, východu a jihu. Boje ve městě a v jeho okolí pokračovaly v noci na dnešek a jeden z bojovníků Reuters řekl, že Kaddáfího oddíly kladou tuhý odpor. Mají prý žoldáky, dobrovolníky a odstřelovače. Zabit byl prý zatím jeden povstalecký bojovník a tři Kaddáfího vojáci.

Baní Valíd leží asi 170 kilometrů jihovýchodně od metropole Tripolisu, kterou protirežimní jednotky dobyly na konci srpna. Kaddáfí je od té doby na útěku a místo jeho pobytu není známo. Nové libyjské vedení má za to, že někteří z Kaddáfího synů a možná i on sám by se v oblasti Baní Valídu mohli skrývat. Někteří z Kaddáfího stoupenců včetně údajně vysokých vojenských hodnostářů zamířilo začátkem týdne do Nigeru. Nigerské bezpečnostní zdroje agentury AFP dnes uvedly, že tři libyjští generálové, kteří na sever této země přijeli ve čtvrtek, zůstávají v hotelu ve městě Agadez a hlídá je armáda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video