Odpálení raket KLDR je provokace, i tak ale usilujeme o mírové řešení, zní z USA | e15.cz

Odpálení raket KLDR je provokace, i tak ale usilujeme o mírové řešení, zní z USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson označil nejnovější odpálení raket v Severní Koreji za provokaci. Spojené státy však podle něj budou nadále usilovat o mírové řešení situace kolem KLDR.

Severní Korea v sobotu vypálila několik střel, které dopadly do moře. Podle americké armády šlo o rakety krátkého doletu, možná i balistické, ale jihokorejští činitelé míní, že Pchjongjang zřejmě zkoušel velké dělostřelecké rakety.

"Považujeme to za provokaci vůči Spojeným státům a našim spojencům," uvedl dnes podle agentury Reuters Tillerson. Dodal, že USA budou pokračovat v "kampani mírového nátlaku" zahrnující spolupráci se spojenci i s Čínou, aby zjistily, zda je možné přivést režim v Pchjongjangu k vyjednávacímu stolu.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Severní Korea a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery