Počet obětí filipínského tajfunu roste | E15.cz

Počet obětí filipínského tajfunu roste

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tajfun Bopha si na Filipínách už vyžádal přes 200 životů. Co do počtu mrtvých tak je Bopha nejhorším tajfunem, který v letošním roce Filipíny zasáhl. Na 60 tisíc lidí kvůli bouři opustilo své domovy. Tajfun, který na Filipíny udeřil v úterý, se dnes přesunul zpět nad moře, na pevninu ale dál přináší vítr o rychlosti 140 kilometrů v hodině.

Jenom ve vesnici New Bataan na ostrově Mindanao přišlo o život 49 lidí. Utonuli, když přívalové deště vytvořily nad vesnicí malé jezero, které se rozlilo mezi obytné domy. Bilance ve vesnici nemusí být ještě konečná, protože trosky zablokovaly příjezdové silnice a znemožňují záchranářům pátrání po dalších obětech. Filipínští vojáci se snaží zjistit situaci na místě z vrtulníků.

OBRAZEM: Tajfun Bopha pustoší Filipíny

Dalších 51 lidí zemřelo na různých místech na východě Mindanaa. Většina přišla o život kvůli záplavám nebo sesuvům půdy, které vyvolaly přívalové deště. Dvanáct lidí připravil tajfun o život na jihu ostrova, tři mrtví jsou hlášeni z ostrova Visayas, který leží severně od Mindanaa.

Tajfun udeřil na Filipíny v úterý ráno. Plnou silou zasáhl chudou zemědělskou provincii Východní Davao, kam přinesl vichr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu. Vichřice lámala stromy, strhávala elektrická vedení i střechy domů.

Filipíny ročně zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, z nichž některé mají smrtící následky. Bopha je letos zatím šestnáctým. V srpnu zahynulo téměř 100 lidí a více než milion obyvatel musel opustit domovy kvůli silným záplavám způsobeným sérií bouří. Loni Filipíny zasáhlo 19 tajfunů, z nichž deset bylo ničivých. Celkem si vyžádaly více než 1500 obětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video