Porošenko chce separatistům odebrat občanství | E15.cz

Porošenko chce separatistům odebrat občanství

Porošenko chce separatistům odebrat občanství
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhne poslancům, aby schválili zákon umožňující zbavit donbaské separatisty ukrajinského státního občanství. Podle Porošenka „v podmínkách války“ musí mít Ukrajina podobný nástroj k dispozici.

Na ukrajinském internetu se v minulých dnech rozšířila petiční akce, jejíž iniciátoři žádají prezidenta, aby zbavil občanství obyvatele východu země, kteří „svými výroky nebo skutky propagují porušení územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny“. Podle tiskové agentury Unian je už návrh příslušného zákona v kyjevském parlamentu.

Porošenko upozornil, že nová právní norma by vyžadovala změnu ústavy a řady dalších ukrajinských zákonů. „Budu ale žádat poslance, aby tento návrh posoudili a podpořili iniciativu autorů petice i hlavy státu,“ prohlásil prezident.

Na zhruba pětačtyřicetimilionové Ukrajině žijí na východě země v povstaleckých takzvaných lidových republikách odhadem dva miliony lidí. Většina z nich podporuje separatismus šířený proruskými radikály. V bojích povstalců proti ukrajinské armádě zahynulo od loňského dubna přes 9000 osob.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!