Neziskové organizace by se měly prošetřit, říká prezident Haiti | E15.cz

Prezident Haiti volá po vyšetřování neziskových organizací, způsobují podle něj problémy

Haitská dívka, ilustrační foto.
Haitská dívka, ilustrační foto.
• 
ZDROJ: reprofoto/twitter

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skandál kolem sexuálních přečinů pracovníků charitativní organizace Oxfam je jen špičkou ledovce, prošetřit by se měly také aktivity jiných skupin na Haiti po zemětřesení z roku 2010. Řekl to prezident karibského státu Jovenel Moise. Jako příklad uvedl Lékaře bez hranic.

"Případ Oxfamu je viditelnou částí ledovce. Není to jen Oxfam, i další nevládní organizace jsou ve stejné situaci, ale interně informace skrývají," řekl Moise. "Mělo by začít vyšetřování jiných organizací, které tady působí od roku 2010. Například Lékaři bez hranic museli repatriovat asi 17 lidí kvůli problémům, které nebyly vysvětleny," dodal prezident Haiti, přičemž podle Reuters nebylo jasné, jaké případy má na mysli.

Kvůli placení prostitutek a jinému nevhodnému chování bylo v roce 2011 po interním vyšetřování britského Oxfamu z Haiti staženo sedm pracovníků včetně šéfa tamní mise Rolanda van Hauwermeirena. Před týdnem pak skandál v mnohem silnější podobě obnovila reportáž britského deníku The Times, kterému bývalí činitelé charity vypověděli, že na Haiti se po zemětřesení pořádaly s prostitutkami "orgie" za peníze charity a za sex prý platil i sám van Hauwermeiren. Následně se objevila podobná obvinění ohledně jeho dřívějších angažmá v Libérii a v Čadu.

"Žádáme belgickou a britskou vládu, aby převzaly odpovědnost, také apelujeme na mezinárodní společenství, aby pomohlo zajistit trest pro ty, kdo takovéto přestupky páchali, ať už jde o belgické či jiné občany. Důstojnost lidí Haiti byla pošlapávána," řekl Moise.

Lékaři bez hranic údajně poznámky prezidenta Moiseho zkoumají a vítají veškeré formy dohledu nad činností humanitárních organizací. Mluvčí zdravotnické sítě Analia Lorenzová dodala, že její organizace má k sexuálním přestupkům nulovou toleranci. Za loňský rok se údajně v rámci jejích 40 tisíc pracovníků řešilo 24 případů sexuálního obtěžování či zneužití, v jejichž důsledku bylo 19 osob propuštěno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video