Při sérii výbuchů v thajských letoviscích zemřeli čtyři lidé | E15.cz

Při sérii výbuchů v thajských letoviscích zemřeli čtyři lidé

útok v Thajsku
útok v Thajsku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V thajském letovisku Chua Chin na pobřeží Thajského zálivu vybuchly dvě nálože, při jejichž explozích zahynula jedna žena a dalších deset osob utrpělo zranění. Výbuchy nastražené trhaviny zabíjely ve stejné lokalitě už ve čtvrtek. Celkem od čtvrtka zahynuli nejméně čtyři lidé, desítky dalších utrpěly zranění. V souvislosti s výbuchy, které ve čtvrtek a dnes zasáhly přímořské letovisko Chua Chin, thajská policie zadržela dva muže, které chce vyslechnout.

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi postiženými byli Češi. Uvedla to Irena Valentová z tiskového odboru úřadu, podle které se mohou lidé případně obrátit na konzulární linku v Bangkoku. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale v letovisku s největší pravděpodobností žádní Češi v rámci organizovaných zájezdů nebyli, protože teď je v dané oblasti období dešťů a tuzemské kanceláře tam vozí turisty od října do dubna.

Thajská policie sdělila, že bomby ukryté v květináčích 50 metrů od sebe v oblíbeném letovisku jihovýchodně od Bangkoku byly odpáleny na dálku pomocí mobilních telefonů. Druhá, která zabíjela a zraňovala, vybuchla u jednoho baru půl hodiny po první, jež nikoho nezasáhla. Mrtvou je podle policie místní prodavačka jídla. Zranění, jejichž stav thajské zdroje neupřesnily, jsou v nemocnici.

Atentát asi nesouvisí s mezinárodním terorismem

Policie se domnívá, že atentát souvisí s vnitřními spory v Thajsku, nikoli s mezinárodním terorismem. V letovisku Chua Chin má svůj palác 88letý thajský král Pchúmipchon Adundét, který je nejdéle vládnoucím monarchou světa a má mnoho kritiků. V pátek bude v zemi tradiční den volna u příležitosti narozenin královny Sirikit.

Odpůrcům vlády se také nelíbí, že vládnoucí vojenská junta uspořádala referendum, v němž lidé minulý týden schválili novou ústavu. Výsledek referenda je přesvědčivým vítězstvím pro vůdce junty generála Prajutcha Čana-Oču, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014. Opozice to označuje za nepřípustné posílení pozice armády.

Koordinované bombové útoky nejsou na převážně muslimském jihu země nijak vzácné, při bojích tamních povstalců v posledních letech zahynuly tisíce lidí. Na jiném místě na jihu Thajska dnes podle policie na jednom tržišti zranila exploze bomby šest lidí. Avšak útoky v thajských turistických místech jsou podle stanice BBC vzácné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video