Prosazení Haspelové do čela CIA je nejisté, zní z amerického Senátu | E15.cz

Prosazení Haspelové do čela CIA je nejisté. Má prsty v mučení vězňů

Gina Haspel
Gina Haspel
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prosazení Giny Haspelové na post šéfky americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), jak si přeje prezident Donald Trump, je v Senátu USA nejisté. Důvodem jsou její vazby na sporné operace, při nichž byli s pomocí mučicích technik vyslýcháni lidé zadržovaní v tajných věznicích. Haspelovou v úterý do vedení CIA jako první ženu nominoval Trump, nahradit by zde měla Mika Pompea, které prezident pověřil vedením ministerstva zahraničí.

Americká média se shodují, že vyhlídka na souhlas Senátu s Haspelovou je mimořádně otevřená. Republikáni v této 100členné komoře Kongresu USA sice drží 51 mandátů, ne všichni senátoři ji ale chtějí podpořit. Republikán Rand Paul již prohlásil, že s jejím výběrem nesouhlasí. Na dnešní den v této věci ohlásil tiskovou konferenci.

Překážkou v jejím prosazení může být i republikán John McCain, který se kvůli léčbě nádoru na mozku schůze Senátu v posledních měsících neúčastní. McCain, který byl během války ve Vietnamu zajat a v zajetí mučen, dal na vědomí, že Haspelová bude muset během schvalovacích pohovorů se senátory vysvětlit povahu a rozsah svého zapojení na výslechovém programu CIA.

"Mučení zajatců ve věznicích USA v uplynulém desetiletí je jednou z nejtemnějších kapitol americké historie," řekl McCain.

Otevřený zůstává i přístup demokratů, kteří mohou proti Haspelové hlasovat. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer nicméně podle portálu The Hill prohlásil, že v současné době nebude své kolegy vyzývat, aby Haspelovou nepodpořili. Žádné doporučení zatím nechce vydat ani v případě Pompea, kterého do funkce rovněž musí potvrdit Senát.

Demokraté se ale již nechali slyšet, že jejich původní souhlas s Pompeem neznamená, že pro něj zvednou ruku i nyní. Schumer poznamenal, že jak Pompeo, tak i Haspelová budou muset v Senátu vysvětlit řadu naléhavých otázek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video