Putinův kritik Navalnyj dočasně opustil vězení | E15.cz

Putinův kritik Navalnyj dočasně opustil vězení

Putinův kritik Navalnyj dočasně opustil vězení
Alexej Navalnyj
• 
ZDROJ: reuters

ČTK
pav

Ruský soud dočasně propustil Alexeje Navalného z vězení, kam ho poslal po nepravomocném odsouzení k pětiletému odnětí svobody. Opoziční předák a známý kritik putinovského Ruska tak může na výsledek odvolání počkat na svobodě. V září může kandidovat na moskevského starostu.

Uvěznění Navalného hned ve čtvrtek napadla ruská generální prokuratura, podle níž byl tento krok soudu neodůvodněný. Ke kladnému vyřízení její poněkud překvapivé stížnosti zřejmě pomohly silné protesty, k nimž se v řadě velkých ruských měst, včetně Moskvy a Petrohradu, večer sešly tisíce lidí.

Prokuratura v odůvodnění své stížnosti podle agentury AP uvedla, že uvěznění před vyřízením odvolání by Navalného neoprávněně zbavilo práva kandidovat ve volbách. Propuštění na svobodu tak známému blogerovi a ostrému odpůrci prezidenta Vladimira Putina otevírá možnost ucházet se ve volbách, vypsaných na 8. září, o post starosty ruské metropole.

Soud ve městě Kirov asi 900 kilometrů severovýchodně od Moskvy uznal ve čtvrtek Navalného - a spolu s ním i jeho údajného komplice Pjotra Oficerova - vinným ze zpronevěry a poslal ho na pět let za mříže. Obhajoba dala najevo, že se proti rozsudku odvolá. Soudce Sergej Blinov současně nařídil uvěznění opozičníka do vyřízení odvolání.

Navalnyj se zpovídal z údajného podvodu

Podle obžaloby Navalnyj jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva a tím poškozen o 16 milionů rublů (přes 9,5 milionu korun). Odsouzený to popírá.

Sedmatřicetiletý bloger a právník, oblečený do kalhot a černého trička, po dnešním verdiktu vystoupil ze zamřížovaného prostoru pro obžalované s úsměvem a poděkoval všem svým stoupencům, kteří proti jeho odsouzení hned ve čtvrtek protestovali. Jeho první, spěšné kroky však mířily k manželce Juliji, aby se s ní objal.

Novinářům pak Navalnyj podle agentury nicméně řekl, že se sebou nenechá manipulovat a teprve se rozmyslí, jestli se voleb starosty hlavního města skutečně zúčastní.

Verdikt pro Navalného vyhnal lidi do ulic

Verdikt vyvolal kritiku v zahraničí, zejména na Západě, ale i v Rusku, kde se v řadě velkých měst ještě týž den sešly tisíce lidí k protestům. V Moskvě se podle opozičních zdrojů shromáždilo na 10 tisíc lidí, proti nimž zasáhly protiteroristické jednotky Omon a podle policejních zdrojů ITAR-TASS zadržely kvůli narušování veřejného pořádku na 150 lidí. Valná část z nich byla po vyslechnutí propuštěna. V Petrohradu protestovalo kolem šesti tisíc lidí a policie přiznala 56 zadržených.

Za narušování veřejného pořádku je v Rusku možné uložit trest odnětí svobody po dobu 15 dní a pokutu ve výši až 300 tisíc rublů (přes 180 tisíc korun).

Navalnyj zatápí Putinovu režimu víc než celá opozice. Proto musí pykat

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!