Putinův vězeň nečekaně zemřel | E15.cz

Putinův vězeň nečekaně zemřel

Putinův vězeň nečekaně zemřel
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

ČTK

Bývalý vysoký činitel ruské kosmické agentury Roskosmos Vladimir Jevdokimov, vyšetřovaný kvůli podezření z podvodu velkého rozsahu, byl v moskevské vazební věznici podle pitvy nejspíše zavražděn. 

Vyplývá to z informace, kterou agentuře TASS poskytla představitelka ruského vyšetřovacího výboru Julija Ivanovová. Nicméně vyloučena stále není ani verze sebevraždy.

První informace hovořila o možnosti, že trestně stíhaný bývalý výkonný ředitel Roskosmosu pro kontrolu kvality a spolehlivosti spáchal sebevraždu. Posléze ale Ivanovová sdělila, že "při ohledání mužova těla, rok narození 1965, byla zjištěna tři bodná zranění, jedno na krku a dvě v oblasti srdce".

Rusko plánuje odvetu za televizi RT. Vyšetří americká média v zemi

Podle moskevských vyšetřovatelů začal být případ vyšetřován jako spáchání trestného činu vraždy.

Nejmenovaný zdroj mezi vyšetřovateli nicméně později TASS upozornil, že sebevražda ještě není zcela vyloučena. Prozradil, že mrtvý byl objeven na toaletě, kam kamery nedohlédnou, a poukázal na to, že několik bodných či řezných ran není hlubokých, což nevylučuje, že si je mohl způsobit sám.

Ruští špioni v USA budou obviněni kvůli hackerskému útoku na Yahoo

Společnou celu Jevdokimov obýval s 11 dalšími osobami, s nimiž údajně vycházel dobře. Jeho tělo bylo objeveno časně ráno ve čtyři hodiny.

Jevdokimov policie zatkla v prosinci loňského roku a obvinila z podvodu mimořádně velkého rozsahu. Jde o případ zpronevěry se způsobením škody ve výši 200 milionů rublů (88 milionů korun) z let 2007 až 2009 v letecké společnosti MiG, kde tehdy Jevdokimov pracoval.

Soud na obviněného uvalil vyšetřovací vazbu a odmítl jeho propuštění na kauci. Později vazbu prodloužil do 30. dubna.

Jevdokimov, stejně jako další spoluobviněný vysoký pracovník Roskosmosu Alexandr Zolin, jakoukoli vinu popírali. Podle médií jim při prokázání viny hrozilo šest let vězení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!