Řecko předložilo oficiální žádost o úvěrovou pomoc od eurozóny | E15.cz

Řecko předložilo oficiální žádost o úvěrovou pomoc od eurozóny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silně zadlužené Řecko dnes oficiálně požádalo eurozónu o novou úvěrovou pomoc. Oznámil to mluvčí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který byl pro podobné účely zřízen již dříve. V dopisu požadujícím pomoc Řecko podle agentury Reuters slibuje, že výměnou za tříletý záchranný úvěr určený k hrazení dluhových závazků začne už příští týden s reformami důchodového a daňového systému.

Nejpozději ve čtvrtek prý země předloží podrobné reformní plány. Údaj o objemu požadovaného úvěru dopis neobsahuje.
Žádost Řecka ještě dnes posoudí skupina odborníků, nebude se však konat původně očekávaná telefonická konference ministrů financí členských zemí eurozóny, tedy takzvané euroskupiny.

Žádost adresovaná předsedovi euroskupiny Jeroenovi Dijsselbloemovi je prvním krokem na cestě k novému záchrannému programu pro Řecko. „Žádostí řecké vlády o podporu z ESM se dnes bude zabývat evropská pracovní skupina,“ uvedl mluvčí předsedy euroskupiny Michel Reijns. „Žádná telefonická konference euroskupiny nebude,“ dodal.

Pomoc výměnou za reformy

Pomoc by podle pravidel ESM měla být spojena s programem hospodářských reforem, jehož podobu by měly schválit Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB), případně i Mezinárodní měnový fond (MMF). Řecký premiér Alexis Tsipras dnes ve svém vystoupení v Evropském parlamentu uvedl, že řešení řecké dluhové krize musí být sociálně spravedlivé a ekonomicky udržitelné.

Návrhy řecké strany se podle Tsiprase soustředí na skutečnou změnu země, jde o věrohodné reformy zajišťující spravedlivé rozdělení nákladů. Obsahují prý také představu jak řešit udržitelnost řeckého dluhu. Návrhy na jeho restrukturalizaci přitom podle řeckého premiéra nebudou znamenat zátěž pro evropské daňové poplatníky. Součástí kroků by měl být silný investiční program, zaměřený na boj s nezaměstnaností, podporu investic a rozvoj podnikání.

Pavel Páral: O jediném správném řešení se nejedná

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video