Řecko spadlo do recese o rok dříve, než se myslelo | E15.cz

Řecko spadlo do recese o rok dříve, než se myslelo

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Ekonomická recese v Řecku začala už v roce 2008 namísto dosud uváděného roku 2009. Plyne to z dnešních revidovaných údajů řeckého statistického úřadu. Loňský propad předlužené ekonomiky byl sice mírnější, než se myslelo, to ale bude mít zřejmě negativní vliv na letošní výsledek. Vynucené vládní škrty dnes vyvolaly stávku, která ochromila dopravu v celé zemi.

Hrubý domácí produkt Řecka v roce 2008 klesl o 0,2 procenta místo dříve uváděného růstu o procento. V roce 2009 se ekonomika propadla o 3,2 procenta a loni o 3,5 procenta. Starší údaje ukazovaly pokles o 2,0 procenta v roce 2009 a o 4,5 procenta loni. Podle úřadu se zpřesnily zejména údaje o výdajích domácností, investicích a zahraničním obchodu.

Zpřesněné údaje naznačují, že letos bude propad ekonomiky horší, než se dosud předpovídalo, a pokles dosáhne zřejmě 5,5 procenta. Hlubší pokles bude důsledkem vyššího srovnávacího základu roku 2010, řekl agentuře Reuters ekonom National Bank of Greece Nikos Magginas.

Pokles řecké ekonomiky nyní prohlubují razantní úspory, které musí vláda zavádět od loňska v rámci dohody s mezinárodními věřiteli. Řecko bez obnovení růstu nebude schopno splácet dluhy a nový tříletý záchranný balík z letošního července předpokládá, že soukromí věřitelé budou muset část řeckých dluhů odepsat. Evropští činitelé nyní naznačují, že odpisy budou větší než zatím uváděných 20 procent.

Proti vládním škrtům

Na vládní škrty dnes reagovaly největší odborové organizace ADEDY a GSEE, jejichž stávka zastavila dopravu napříč Řeckem a zavřela školy. Demonstrací se zúčastnilo v Aténách a Soluni podle agentury AP kolem 25 tisíc lidí, což je méně než při masových protestech na jaře a v létě.

Protesty pobíhaly v řecké metropoli v relativním klidu až do časných odpoledních hodin, kdy skupina mladých radikálů kameny napadla na centrálním náměstí Syntagma policisty. Policie útoku čelila slzným plynem a vytlačila násilníky z náměstí. Podle agentury AP utrpěli čtyři lidé zranění, z toho dva policisté a dva demonstranti. Dvanáct osob policie zatkla. Potyčky byly nicméně drobné ve srovnání s červem, kdy v centru Atén utrpěla zranění více než stovka osob.

Kvůli stávce pozemního personálu a řízení letového provozu v Řecku bylo zrušeno 400 leteckých spojů. Tři lety české společnosti tři lety společnosti Travel Service a jeden spoj Holydays Czech Airlines dopravci upravili tak, aby se letadla dostala do Řecka po půlnoci a vyhnula se tím stávce, řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. ČSA musely včera kvůli stávce zrušit svůj pravidelný let do Atén, dnešní ale již poletí podle plánu.

Na úsporná opatření doplatí ti nejchudší

Dnešní stávka míří jako první celostátní protest proti uskutečňování posledních požadavků Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ty zahrnují snižování mezd ve veřejném sektoru a propouštění. Lidé v ulicích nesouhlasí s deklarovaným úsilím vlády předejít bankrotu země slíbenými úspornými opatřeními.

„Naše stávka donutí vládu, EU a MMF přehodnotit tuto katastrofální politiku,“ řekl Reuters mluvčí GSEE Stathis Anestis. Odbory tvrdí, že nová vládní opatření zasáhnou jen chudé.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video