Rusko splatí poslední dluh Sovětského svazu, stamiliony poputují do Bosny | E15.cz

Rusko splatí poslední dluh Sovětského svazu, stamiliony poputují do Bosny

ČTK

Rusko vyrovná poslední dluh z dob Sovětského svazu, a to tím, že vyplatí Bosně a Hercegovině 125 milionů dolarů (asi 3,1 miliardy korun). Oznámil to náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak.

Bosenský ministr financí uvedl, že díky uzavřené dohodě se Bosna stane jedinou z bývalých jugoslávských republik, které Rusko splatí dávný dluh v hotovosti.

Podle ruského internetového listu Gazeta.ru má být dluh uhrazen do 5. května, podle AP do konce května, přičemž vše závisí na tom, jak rychle bosenský parlament dohodu ratifikuje.

Rusové začali dodávat do Číny systémy protivzdušné obrany

Rusko v roce 1993 uznalo odpovědnost za sovětský dluh vůči bývalé Jugoslávii, který dosahoval 1,3 miliardy dolarů. Vznikl hlavně dovozem spotřebního zboží. Ostatním jugoslávským republikám Moskva dluh splácela hlavně ve zboží a službách.

V současnosti ruský stát dluží v zahraničí asi 50 miliard dolarů, poznamenala Gazeta.ru. Dluhy Sovětského svazu se v roce jeho rozpadu, tedy v roce 1991, odhadovaly na téměř 68 miliard dolarů. V roce 1994 ruská centrální banka odhadla tuto sumu i s úroky na 104,5 miliardy dolarů. Většinu se podařilo splatit v letech, kdy mělo Rusko zajištěné příjmy díky vysokým cenám ropy na světových trzích.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!