Rusové začali dodávat do Číny systémy protivzdušné obrany | E15.cz

Rusové začali dodávat do Číny systémy protivzdušné obrany

ČTK

Rusko zahájilo dodávku moderních systémů protivzdušné obrany S-400 do Číny. V moskevském rozhlasu to oznámil Vladimir Gutěněv, místopředseda hospodářského výboru dolní komory ruského parlamentu. Kontrakt byl uzavřen v roce 2015, rozsah ani cena zakázky nebyly oficiálně oznámeny.

Podle dřívějších zpráv by mělo jít o dodávku šesti jednotek S-400 za víc než tři miliardy dolarů (75 miliard korun). Čína je prvním státem, který moderní zbraně tohoto typu v Rusku koupil.

Do té doby byla veškerá produkce určena ruským ozbrojeným silám. Vyjednávání podle listu Vedomosti trvalo tři roky, osobně prý kontrakt schválil prezident Vladimir Putin.

OECD varuje Čínu před obrovským růstem firemního dluhu v zemi

Podle Gutěněva nákup protiraket S-400 zvažuje Indie, vyloučena není ani dodávka do Turecka. O prodeji systémů S-400 do Turecka se hovořilo už v roce 2015, kdy Ankara vypsala soutěž na dodávku protiletadlových zbraní.

Když se přihlásily jen Rusko a Čína, Turecko tehdy tendr zrušilo, údajně na nátlak NATO.

V Rusku pluky vyzbrojené systémy S-400 například chrání Moskvu před raketovým útokem, protirakety jsou rozmístěny i na anektovaném ukrajinském Krymu. Rusové začali vyvíjet i nástupce, systém S-500. Do výzbroje mají být tyto zbraně uvedeny před rokem 2020.

Porošenko varuje: Ukrajině hrozí ruský útok

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!