S následky zemětřesení pomohou Japoncům další dva biliony jenů

Následky zemětřesení na severovýchodě Japonska

Následky zemětřesení na severovýchodě Japonska Zdroj: reuters

Japonská vláda schválila dodatečný rozpočet o dvou bilionech jenů (413,7 miliardy korun) na krytí následků březnového zemětřesení s tsunami. Opatření nebude vyžadovat novou emisi obligací, i když vyšší výdaje po zbytek roku pravděpodobně zatíží veřejné finance.

Dodatečnému rozpočtu předcházel v květnu mimořádný rozpočet o čtyřech bilionech jenů na krytí škod po nejnákladnějším přírodním neštěstí všech dob, které vyvolalo mimo jiné jadernou krizi. Nynější doplňkový rozpočet půjde do parlamentu v polovině července.

Investoři počítají s tím, že výdaje na obnovu země pomůžou japonské ekonomice překonat oslabení hospodářské aktivity po neštěstí a obnoví mírný růst. První dva mimořádné rozpočty mají omezený rozsah, a proto finanční trhy ještě letos očekávají třetí balík, který by mohl dosáhnout deseti bilionů jenů a zahrne emisi obligací a zvýšení daní, aby byl krytý.

Premiér Naoto Kan slíbil v reakci na fukušimskou jadernou havárii, že odstoupí. Jako jednu z podmínek své rezignace si dal právě schválení druhého doplňkového rozpočtu. Minulý měsíc premiér uvedl, že odstoupí, až se v likvidaci následků krize dosáhne určitého pokroku. Nejasné načasování rezignace ale vyvolalo kritiku mezi oponenty i v jeho vlastní straně.

Rozpočtový návrh bude požadovat souhlas opozice, která má v horní komoře parlamentu kontrolu. Opoziční strany naznačily, že krizové výdaje podpoří.

Doplňkový rozpočet zahrnuje odškodnění lidem, které postihla fukušimská jaderná havárie. Také počítá s půjčkami pro zadlužené lidi a podniky z postižených oblastí. Rozpočet bude zcela krytý z prostředků, které zbyly v rozpočtu předchozího fiskálního roku, napsala agentura Reuters.