Scénář pro případ dalších chemických útoků nemáme, přiznal britský ministr Johnson

Britský ministr zahraničí Boris Johnson během projevu o brexitu.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson během projevu o brexitu. Zdroj: ČTK

Pokud vláda syrského prezidenta Bašára Asada opět použije chemické zbraně, bude Británie se svými spojenci zkoumat různé možnosti. V tuto chvíli ale nic plánováno není. V rozhovoru na BBC to dnes řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson.

"V současné době není na stole žádný návrh na další úder, protože Asadův režim díky bohu zatím nebyl tak šílený, aby spáchal další útok chemickými zbraněmi," poznamenal šéf britské diplomacie, jehož citovala agentura Reuters.

Johnson patří k podporovatelům koordinovaného vojenského úderu, který Británie, USA a Francie v sobotu podnikly proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku. Ten se stal minulý týden a Západ jej přičítá syrské vládě.

V deníku The Daily Telegraph Johnson v sobotu mimo jiné napsal, že nad použitím chemických zbraní nelze přivírat oči. Britská premiérka Theresa Mayová ale kvůli spojenecké operaci čelí kritice opozice, která soudí, že předsedkyně vlády se měla o operaci poradit s parlamentem.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes uvedl, že výklad zákonnosti útoku, jak jej v sobotu zveřejnila vláda, je podle něj sporný. Dodal, že by podpořil jedině takové opatření, které by mělo záštitu Rady bezpečnosti OSN. Vláda v sobotním dokumentu uvedla, že pro zásah v Sýrii existovaly humanitární důvody.