Schäuble: Řeckem navržené reformy jsou nedostatečné | E15.cz

Schäuble: Řeckem navržené reformy jsou nedostatečné

Schäuble: Řeckem navržené reformy jsou nedostatečné
Wolfgang Schäuble
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Příslib hospodářských reforem, k němuž se zavázalo Řecko, nesplňuje základní požadavek na snížení státního dluhu na požadovanou úroveň. Podle zdrojů agentury Reuters to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle navrženého plánu by se prý státní dluh do roku 2020 snížil na 136 procent hrubého domácího produktu (HDP), věřitelé ale požadují snížení až na 120 procent.

Výraznější snížení dluhu požaduje například Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten už dříve sdělil, že na 120 procent HDP je nutné dluh snížit, pokud se má Řecko do budoucna se svými problémy vypořádat. Méně výrazné snížení by podle měnového fondu nestačilo a Řecko by se později s největší pravděpodobností znovu dostalo do problémů.

Snížení dluhu na 120 procent HDP do osmi let se teď jeví jako nereálné a podle Reuters to vypadá, že věřitelé budou shovívavější. Hovoří se o tom, že by jim mohlo stačit snížení dluhu na 125 procent HDP. Nyní se zadlužení pohybuje kolem 160 procent HDP.

Schäubleovy komentáře tak naznačují, že je třeba pokračovat v jednání a najít další úspory, které proti současným plánům umožní snížit zadlužení o dalších deset až 11 procentních bodů. V řeči peněz je to zhruba 20 miliard eur (asi 500 miliard korun).

Schůzky s konzervativními zákonodárci se podle Reuters zúčastnila vedle Schäubleho spolková kancléřka Angela Merkelová. Ta řekla, že by bylo nebezpečné nechat Řecko zbankrotovat. Takový krok by podle ní mohl vést k nepředvídatelným dopadům.

Šéfové řeckých koaličních stran se ve čtvrtek po mnoha odkladech dohodli na nových úsporných opatřeních, která mají Řecku otevřít cestu k novému záchrannému úvěru za 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun). Bez něj by země už v březnu téměř jistě zbankrotovala. Eurozóna ale požaduje, aby slíbené reformy nejprve schválil řecký parlament. Ministři financí eurozóny tak ve čtvrtek pomoc Řecku neschválili.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!