Slováci během amnestie odevzdali mnohem víc zbraní, než se čekalo | E15.cz

Slováci během amnestie odevzdali mnohem víc zbraní, než se čekalo

Cvičná střelba v České zbrojovce, pistole
Cvičná střelba v České zbrojovce, pistole
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slováci odevzdali úřadům během uplynulých šesti měsíců zbraňové amnestie více než tři tisíce zbraní, což je výrazně vyšší počet, než úřady očekávaly, řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Výrazná většina odevzdaných zbraní přitom byly zbraně lovecké, revolvery a pistole, desetina pak připadla na zakázané druhy zbraní, jako jsou například útočné pušky a samopaly.

„Ve třetí zbraňové amnestii bylo celkem odevzdáno 3035 zbraní. Tím jsme za všechny tři zbraňové amnestie získali přibližně 11 tisíc zbraní,“ uvedl Kaliňák. Ministr původně očekával, že od loňského prosince do konce letošního května obyvatelé přihlásí úřadům asi 2000 zbraní.

„Mezi zbraněmi můžeme najít několika raritních kousků. Některé pocházejí ještě z předminulého století, je tam jedna zbraň ještě z války Severu proti Jihu,“ řekl ministr k dosud poslednímu kolu zbraňové amnestie.

Výrazný pokles trestných činů se zbraní

Vlastnictví zbraně na Slovensku není podle Kaliňáka rozšířené. Uvedl, že zatímco v zemi pod Tatrami připadá na 100 obyvatel osm legálně registrovaných zbraní, v sousední České republice je to 16, v Rakousku a Německu 30 a ve Švýcarsku a Finsku až 40 zbraní.

„I díky zbraňové amnestii počet trestných činů se zbraní klesl téměř o 60 procent,“ řekl Kaliňák. Zatímco v roce 2004 pachatelé na Slovensku použili zbraň u 440 trestných činů, loni to bylo ve 177 případech, většinou šlo o nelegálně držené zbraně.

Žádné postihy pro držitele zbraní

Kdo během zbraňové amnestie odevzdal policii nenahlášenou zbraň nebo střelivo, nebude čelit hrozbě stíhání za nedovolené ozbrojování. Vlastník zbraně zároveň bude moci požádat o její dodatečné zaregistrování za předpokladu, že podle kriminalistického posudku nebyla použita při páchání trestného činu, nebo nejde o zakázaný typ zbraně. Kromě zbraní Slováci předali úřadům za posledních šest měsíců také více než 36 tisíc kusů střeliva.

Expertiza většiny zbraní by podle ministra měla být hotova do konce roku 2016. Ze zhruba osmi tisíc zbraní, které Slováci odevzdali v předchozích dvou zbraňových amnestiích, propadlo ve prospěch státu jen 600 kusů, zbytek si jejich vlastníci nechali oficiálně zaregistrovat. Dosud se nepotvrdilo, že by s některou ze zmiňovaných zbraní byl spáchán trestný čin.

Zbraňovou amnestii v minulosti opakovaně vyhlásilo také Česko. Naposledy loni Češi odevzdali 5744 zbraní a 468.351 kusů střeliva. U policistů skončilo méně zbraní než při předchozí amnestii v roce 2009, ale více než v letech 2003 a 1996.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.