Smutná bilance. Evropa má milion mrtvých s covidem, více než polovina zemřela v unijních zemích

V Anesteziologicko-resiscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně evidují čím dál tím mladší pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. U pacienta je nutná páska!

V Anesteziologicko-resiscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně evidují čím dál tím mladší pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. U pacienta je nutná páska! Zdroj: Hynek Zdeněk

Evropa se podle propočtů agentury Reuters stala prvním regionem světa, kde zemřelo více než milion lidí s koronavirem. Tuto hranici překročila v době, kdy nové varianty viru v mnoha zemích vyvolaly třetí vlnu epidemie, kvůli níž nemocnice znovu zažívají enormní nápor. 

Od začátku nynější pandemie se v evropském regionu nakazilo nejméně 37 milionů lidí a 1 000 062 z nich zemřelo, vyplývá ze statistik Reuters. Do Evropy se počítá 51 zemí, mezi nimi 27 členských států Evropské unie, Británie nebo Rusko.

Na evropskou sedmadvacítku připadá více než 550 000 případů úmrtí pacientů nakažených koronavirem, naočkovaná je přitom méně než desetina její populace. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že „vidíme, že v členských zemích vrcholí třetí vlna, a jsme si vědomi, že musíme zrychlit tempo očkování“.

Podle portálu Our World in Data v celém evropském regionu vakcínu proti COVID-19 dostalo 12 lidí ze sta, ve Spojených státech připadá na sto obyvatel 34 očkovaných, v Izraeli připadá dokonce 110 dávek vakcíny na sto obyvatel. Část vakcín se podává ve dvou dávkách.

Podle posledních dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je v počtu nakažených za posledních 14 dnů nejhorší situace ze zemí Evropské unie stejně jako před týdnem v České republice. Na 100 000 obyvatel připadá 1518 nakažených. Na druhém místě je Estonsko a třetí je Maďarsko. Česko vykazuje také nejvíce mrtvých na obyvatele za dva týdny: je jich asi 272 na milion obyvatel. Za ČR následuje Slovensko a Maďarsko.