S podzimem a zimou často přichází také období respiračních onemocnění, mezi něž patří mimo jiné covid-19. Současná varianta se řadí, co se příznaků týče, mezi mírnější typy, přesto může některé pěkně potrápit. Zvláště v případě skupin seniorů, chronicky nemocných nebo lidí s oslabenou imunitou. Jaké jsou příznaky onemocnění covid-19? Kolik stojí testy a jaká platí v současnosti opatření?
Aktualizováno 8. prosince 2023.
Denní přírůstek pozitivně testovaných ve všedních dnech výrazně stoupl a pohybuje se mezi 1 500 až 3 500 případy za den. Podle dat rezortu tak jako v minulých letech s chladnějším počasím v podzimních a zimních měsících čísla rostou.
Jak se říká, kdo je připraven, není zaskočen. Proto si v tomto článku zodpovíme několik otázek, jejichž odpovědi pak mohou pomoci onemocnění předcházet, případně nákazu rozpoznat a situaci řešit. Dozvíte se:
- Jaké jsou příznaky onemocnění covid-19?
- Kde koupit test na covid-19 a jaká je jeho cena?
- Jak postupovat, když máte pozitivní test na covid-19?
- Platí aktuálně nějaká opatření pro šíření covidu-19? (podzim 2023)
- Jaká je nakažlivost covidu-19?
- Karanténa a izolace při covidu-19
- Jaká varianta je v Česku aktuálně dominantní?
- Očkování na covid-19 dostupné v ČR
Jaké jsou příznaky onemocnění covid-19?
Stejně jako u jiných respiračních onemocnění se lidé mohou nakazit covidem-19 vdechováním infekčních kapének obsahujících virus od infikovaných lidí. Přenos tak může proběhnout u tak běžných činností, jako je už samotné dýchání, ale také kašláním, zpíváním či mluvením. Přenos je možný i při kontaktu s kontaminovaným předmětem. Proto se doporučuje v období častějších respiračních chorob dodržovat pravidelné umývání rukou nebo používání dezinfekce.
Mezi hlavní příznaky onemocnění covid-19 patří:
- kašel
- bolest v krku
- bolest hlavy, zad, svalů nebo kloubů
- obtíže s dýcháním
- ztráta čichu/chuti
- únava či nevolnost
- střevní problémy a průjem
- rýma
- u dětí se někdy objevují tzv. „covidové prsty„ – prsty jsou zarudlé a napuchlé
Mnoho lidí ani nemusí žádné příznaky pociťovat, přesto mohou být infekční. Jestliže se některý z příznaků výrazně zhorší, neváhejte kontaktovat svého praktického lékaře. Dobrým indikátorem zhoršení onemocnění mohou být také setrvale nižší hodnoty na oxymetru, tedy snížení okysličení krve. U zdravého člověka by měla být saturace kyslíkem 95 až 99 procent.
Kde koupit test na covid-19 a jaká je jeho cena?
V kamenných nebo on-line lékárnách můžete koupit nejrůznější druhy testů, které vám pomohou identifikovat onemocnění covid-19 a odlišit ho tak od ostatních respiračních onemocnění. Prokazují totiž přítomnost tzv. antigenu, bílkoviny typické pro vir SARS-CoV-2.
Buď jsou to antigenní testy, jejich výsledek se dozvíte sami do několika minut, nebo se prodávají i testy Gargtest, jejichž výsledek vám sdělí od 24 hodin zdravotníci na základě laboratorních PCR testů. Test probíhá pomocí vykloktání úst a hltanu.
Cena testů se pohybuje od 46 do 100 korun za kus. PCR test už je dražší – jeho cena činí 864 korun.
U antigenního samotestu si také můžete vybrat formu jeho provedení:
- výtěr z nosu – tampon se zavádí jen zhruba 1 až 2 cm hluboko do nosního otvoru,
- tzv. „lízátkový test“ – z dutiny ústní, kdy chvíli vložíte test do úst, poté ho zacvaknete do pouzdra a do 15 minut znáte výsledek.
Jak postupovat, když máte pozitivní test na covid-19?
Režim přizpůsobte svému zdravotnímu stavu. Již nemusíte nastoupit do izolace, jak tomu bylo v minulosti. Ta může být nařízena jen v případech nezbytně nutných pro zajištění ochrany veřejného zdraví. Týká se to tedy především lidí pracujících ve zdravotnictví nebo v sociálních službách, kteří jsou s dalšími lidmi v přímém kontaktu.
Jako při každé nemoci je ale vhodné dodržovat jistá pravidla a být tak ohleduplní k ostatním lidem. Základní doporučení tedy zní:
- Zůstaňte nejlépe doma a omezte na několik dní kontakty s ostatními lidmi, hlavně se zranitelnými skupinami, jako jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou či s chronickým onemocněním.
- Myjte si často ruce.
- Vždy používejte mýdlo, voda nestačí.
- Při kašlání a kýchání si zakryjte nos a ústa loktem nebo kapesníkem.
Nezapomínejte, že jak běžné nachlazení, tak i chřipka nebo covid-19 vyžadují klid. Nemá smysl nemoc přecházet a riskovat tak horší průběh případně pozdější komplikace. Udržujte klid, dostatek spánku, dostatečný příjem tekutin a snažte se dodržet základní příjem energie, tedy pravidelně jíst vyváženou stravu. Zvyšte také příjem vitamínů, ať prostřednictvím vitamínových doplňků nebo formou zdravé stravy v podobě ovoce a zeleniny.
Jak doporučuje Národní zdravotnický informační portál, dalším základem léčby je zmírňování příznaků. V případě teploty nad 38 °C proto využijte v dostatečné dávce dle návodu paracetamol, ibuprofen, metamizol nebo Acylpyrin či Aspirin. U posledních třech jmenovaných je vhodné se poradit s lékařem, jestli nemohou ovlivnit váš stav v případě chronických onemocnění.
Proti dráždivému suchému kašli zase pomáhá v úlevě kodein, na který potřebujete recept, nebo pak volně prodejný Stoptussin, Sinecod či Ditustat. V případě vlhkého kašle jsou vhodné produkty ACC, Bromhexin, Mucosolvan, Ambrobene, které pomáhají rozpouštět hlen a usnadňují vykašlávání.
V některých případech vám může lékař předepsat také monoklonální protilátky. I proto je dobré se vždy se svým praktickým lékařem poradit, co je pro vás nejvhodnější.
Platí aktuálně nějaká opatření proti covidu-19? (prosinec, zima 2023)
Žádná protiepidemická opatření ani znovuzavedení izolací a karantény pro nakažené v plánu nejsou.
„Systém je nastavený, žádné další změny, žádná další opatření neplánujeme. A domníváme se, že je ani není nutné plánovat,“ uvedl ministr Válek v září. Podobně se podle Svrčinové nebude měnit ani to, že případná izolace nakaženého je pouze na uvážení ošetřujícího lékaře nebo hygienické stanice.
V rámci opatření ale ministerstvo zdravotnictví upozornilo na důležitost očkování proti covidu-19 a chřipce pro lidi s vyšším rizikem těžkého průběhu onemocnění. Jsou to především senioři, chronicky nemocní nebo lidé s oslabenou imunitou.
Jaká je nakažlivost covidu-19?
Zdravotní dopad šíření SARS-CoV-2 je zatím podle přednášky ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška mírný, v žádném z regionů není hlášena významněji rostoucí zátěž intenzivní péče z důvodu nákazy koronavirem.
„Schopnost nových variant omikronu prolamovat imunitní ochranu se ale nadále projevuje v nárůstu počtu reinfekcí i infekcí po očkování. Reinfekce nyní tvoří více než 45 procent všech potvrzených nákaz,“ dodal Dušek.
Karanténa a izolace při covidu-19
Karanténa ani izolace již nejsou povinné. V některých případech může být nařízena izolace, a to jen v případech nezbytně nutných pro zajištění ochrany veřejného zdraví. Týká se to například lidí pracujících ve zdravotnictví nebo v sociálních službách, kteří jsou s dalšími lidmi v přímém kontaktu.
Jaká varianta je v Česku aktuálně dominantní?
Aktuálně dominuje v České republice varianta omikron XBB.1.5., na kterou také cílí upravené covidové vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, jejichž používání schválila 1. září Evropská komise.
Do popředí zájmu se ale podle ředitele ÚZIS dostaly od konce léta také varianty EG.5.1 a FL.5.1. Obě varianty jsou potomky variant XBB.1.5 – Kentaur, XBB.1.16 – Arcturus, a XBB.1.19. Monitorovaná je i varianta BA.2.86. Tato varianta je evolučně odvozena od BA.2 a vyznačuje se velkým množstvím mutací. Infekčnost BA.2.86 však může být mnohem nižší než u XBB.1.5 a EG.5.
Očkování na covid-19 dostupné v ČR
V České republice je k dispozici hned několik vakcín proti covidu-19, které pomáhají vyvarovat se vážnému průběhu onemocnění. Můžete si tedy vybírat z těchto variant:
- Comirnaty Omicron XBB.1.5. od společností Pfizer a BioNTech – vakcína založená na virové mRNA je zaměřená proti aktuálně cirkulujícím variantám koronaviru. Distribuce této vakcíny byla zahájena v úterý 12. září 2023 a jednotlivá zdravotnická zařízení, ordinace praktických lékařů nebo očkovací místa bez registrace si tak mohou vakcínu pro své pacienty a další zájemce o očkování bez problému objednat u distributora.
- Nuvaxovid společnosti Novavax – firma, jejíž část výroby je v Česku, také připravuje variantu XBB. Na rozdíl od Comirnaty od Pfizer/BioNTech, která je založená na virové mRNA, je vakcína Novavaxu založená na proteinech. Ke schválení by mělo dojít během letošního podzimu. Aplikuje se jako primární série u osob ve věku 12 let a starších a jako posilovací série u dospělých.
- Spikewax od společnosti Moderna – neživá mRNA vakcína určená k ochraně proti koronaviru pro osoby od šesti let
- Jcovden od společnosti Janssen – vakcína na bázi virového nosiče určena k prevenci covid-19 u osob ve věku od 18 let
- Vaxzevria od společnosti AstraZeneca – vakcína na bázi virového nosiče určena k prevenci covid-19 u osob ve věku od 18 let.