Sněhová bouře v USA zabila minimálně devatenáct lidí | E15.cz

Sněhová bouře v USA zabila minimálně devatenáct lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze kvůli ní vyhlásilo jedenáct států a hlavní město Washington. V newyorském Central Parku bylo naměřeno 68 centimetrů sněhu, což je druhé největší množství v historii města. Aerolinky zrušily od pátku přes deset tisíc letů.

Ve státech Arkansas, Severní Karolína, Kentucky, Ohio, Tennessee a Virginie zemřelo nejméně 13 lidí při dopravních nehodách souvisejících s nepříznivým počasím. Jeden člověk zahynul v Marylandu. V New Yorku zemřeli tři lidé při odklízení sněhu. Ve Virginii se stalo dalším dvěma lidem osudným podchlazení.

Poté, co hlavní město Washington zasypalo více než 60 centimetrů sněhu, což ochromilo život ve městě, sněžení nečekaně ještě nabralo na síle a vydalo se severovýchodním směrem k oblasti New Yorku, kde žije zhruba dvacet milionů lidí.

Meteorologové očekávají, že v největším městě Spojených států nasněží až 71 centimetrů. New York oznámil uzavření některých mostů a tunelů vedoucích do města. Zprovozněny by znovu měly být dnes ráno. Divadla na Broadwayi zrušila v sobotu všechna představení. Guvernér státu New York Andrew Cuomo vyhlásil zákaz vyjíždět od sobotních 14:30 (sobota 20:30 SEČ) na všechny silnice v jižní části státu, včetně Long Islandu. Výjimku mají zásahové vozy.

Celkově bouře zasáhla 20 amerických států, napsal server BBC. Na některých místech napadlo i 90 centimetrů sněhu. Očekává se, že nebezpečné podmínky budou panovat do dnešního rána. V Severní a Jižní Karolíně meteorologové očekávají námrazu. Ve státech New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware předpokládají potenciálně nebezpečné záplavy v pobřežních oblastech. Situaci znepříjemňuje také silný vítr a na některých místech též výpadky elektrického proudu. V Severní Karolíně se bez elektřiny ocitlo 150 tisíc domácností a firem.

K vůbec nejhorším v historii patří bouře také v oblasti hlavního města Washingtonu, kde začalo sněžit už v pátek. Starostka města Muriel Bowserová obyvatele vyzvala, aby během víkendu pokud možno zůstávali doma. Aerolinky United Airlines oznámily, že v oblasti Washingtonu nebudou v sobotu ani dnes provozovat lety. Služby postupně obnoví v pondělí. Podle webu FlightAware.com a dopravních činitelů bylo od pátku do pondělí zrušeno celkem více než 10.200 letů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video