Spotřebitelská nálada v Německu vystoupila na osmiměsíční maximum | E15.cz

Spotřebitelská nálada v Německu vystoupila na osmiměsíční maximum

Spotřebitelská nálada v Německu vystoupila na osmiměsíční maximum
Německá dálnice A3
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: dmytrok; Flickr.com

ČTK

Spotřebitelská nálada v Německu se zlepšuje. Její index se vyšplhal na osmiměsíční maximum, přispěl k tomu rostoucí optimismus ohledně budoucích příjmů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost GfK. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že soukromá spotřeba bude i nadále podporovat růst německé ekonomiky.

Index nálady německých spotřebitelů pro květen stoupl na 9,7 bodu z dubnových 9,4 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského září a překonal očekávání analytiků, kteří počítali s jeho stagnací. „Nálada mezi německými spotřebiteli byla sotva kdy lepší,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Upozornil, že spotřebitelé letos očekávají další zvýšení mezd díky příznivým podmínkám na trhu práce.

Index očekávání v oblasti osobních příjmů se vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského července. Zlepšil se rovněž ukazatel ochoty spotřebitelů utrácet. K tomu podle Bürkla přispěly mimo jiné nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB), které zároveň omezují sklon Němců ke spoření.

Hrubý domácí produkt Německa se loni zvýšil o 1,7 procenta. Jeho růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Německá vláda minulý týden potvrdila, že v letošním roce by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni. Odhad růstu pro příští rok nicméně snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!