Střelba na škole v tichém Newtownu v USA způsobila šok | E15.cz

Střelba na škole v tichém Newtownu v USA způsobila šok

Newtown
Newtown
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ochromení rodiče s mobilními telefonu u ucha, plačící děti a šokované úřady. Střelba na základní škole v Newtownu na jihovýchodě Connecticutu v USA způsobila hrůzu. Podle policie po střelbě zemřelo 27 lidí včetně 20 dětí a útočníka. Jeden zraněný tragédii přežil. Motiv útočníka zatím není znám. Policie dosud nezveřejnila ani jeho totožnost. Podle médií jde o 20letého Adama Lanzu.

Agentura AFP napsala, že těla dětských obětí a dospělých se v pátek večer nacházela ve škole Sandy Hook kvůli identifikaci a dalšímu vyšetřování. V okolí školy, do které chodí asi 600 žáků, se během dne shromáždilo mnoho obyvatel, řada z nich v slzách.

„Naše město dnes navštívilo zlo,“ prohlásil guvernér Connecticutu Dan Malloy. „To, co se stalo, co se v této škole přihodilo, zanechá na této obci stopu,“ uvedl také.

„Je to děsivé, obzvlášť tady v Newtownu v Connecticutu, který jsme vždycky považovali za nejbezpečnější místo v Americe,“ řekl agentuře AP jeden z rodičů Stephen Delgiadice. V relativně bohatém Newtownu žije asi 27 tisíc lidí, mnoho domů se tu rozkládá na rozlehlých pozemcích a řada obyvatel dojíždí za prací do větších měst.

Místní církve podle agentur ještě v pátek upořádaly smuteční obřady na památku obětí a aby místním pomohly vypořádat se s traumatem. Podle televize CNN se jich zúčastnily stovky lidí.

„Nemyslím si, že jste někde v bezpečí,“ řekla Lori Amaralová, která žije asi 400 metrů daleko od školy. Její dcera a kamarádky se prý bály jít večer do kostela na vigilii. „Bojí se jít kamkoli,“ řekla také.

Policejní mluvčí Paul Vance uvedl, že střelba se odehrála ve dvou místnostech školy. „Něco takového jsme nikdy dřív neviděli,“ řekl také podle CNN. Podle svědků citovaných agenturou Reuters byly slyšet desítky výstřelů. Někteří mluvili dokonce o stovce ran.

Podle agentur je páteční útok nejkrvavější střelbou na amerických školách od útoku na technice ve Virginii z roku 2007. Zahynulo při něm 32 lidí.

Newtown Autor: profimedia.cz

Podezřelý útočník údajně patřil k výborným studentům

Muž podezřelý ze střelby na základní škole v americkém státě Connecticut prý patřil k výborným studentům. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž podezřelý žil u své matky, jež na této škole podle některých zdrojů učila a je údajně mezi celkem 28 oběťmi páteční tragédie. Policie totožnost střelce nesdělila a motiv střelby zjišťuje. Podle médií je z jednoho z nejhorších masakrů na amerických školách v dějinách USA podezírán 20letý Adam Lanza. Podle činitelů, na které se odvolává AP, mohl mít mladý muž blíže neupřesněné psychické problémy.

Catherine Ursová, která se zúčastnila pátečního smutečního obřadu v dějišti střelby Newtownu, podle AP uvedla, že její syn podezřelého útočníka a znal a pamatoval si jej kvůli jeho alternativnímu stylu.

„Řekl jen, že byl velmi štíhlý, velmi odtažitý,“ sdělila podle AP. Lanzův o čtyři roky starší bratr Ryan byl údajně vyslýchán, podle činitelů se ale má za to, že se na masakru nijak nepodílel. Vyšetřovatelům podle nejmenovaných zdrojů AP sdělil, že jeho mladší bratr měl zřejmě psychické problémy. V kontaktu s ním prý nebyl asi od roku 2010. AP dnes dále uvedla, že Lanza chodil na newtownskou střední školu a v několika zprávách místních médií z posledních let bylo jeho jméno zmíněno mezi studenty s vynikajícími výsledky.

Při páteční střelbě na základní škole v Newtownu podle policie na místě zemřelo 18 dětí, šest dospělých a útočník. Dvě další děti zemřely po převozu do nemocnice. Další dospělá oběť byla podle policejního mluvčího Paula Vancea nalezena mrtvá na jiném místě v Newtownu. Podle stanice BBC se má za to, že jde o střelcovu matku Nancy. Tu podle nejmenovaných zdrojů AP útočník zabil a pak dojel v jejím autě ke škole.

Vance uvedl, že ve škole se střílelo ve dvou místnostech. Okolnosti tragické střelby zatím nejsou zcela jasné a další, většinou nepotvrzené informace se vynořují postupně. List The New York Times původně napsal, že útočník vešel do třídy, kde učila jeho matka, zastřelil ji a po ní další děti, než se sám zabil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video