Světová banka: Ekonomika Ukrajiny klesne o 12 procent, růst začne příští rok | E15.cz

Světová banka: Ekonomika Ukrajiny klesne o 12 procent, růst začne příští rok

Továrna na tanky v Kyjevě
Továrna na tanky v Kyjevě
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světová banka prudce zhoršila výhled vývoje hrubého domácího produktu Ukrajiny kvůli výrazně slabšímu výkonu v první polovině roku. HDP se má nově snížit o 12 procent místo doposud očekávaných 7,5 procenta. Příští rok se však má ukrajinská ekonomika vrátit k růstu.

Odhad Světové banky (SB) je nyní v souladu s odhadem ukrajinského ministerstva financí a Mezinárodního měnového fondu. Obě instituce také letos zhoršily své výhledy hlavně kvůli hospodářskému dopadu přetrvávajících bojů se separatisty na východě země.

SB však vyzdvihla pokrok v reformním úsilí ukrajinské vlády, který je podle prohlášení spolu se zmírňováním násilností povzbuzujícím signálem stabilizace. Pokračující zavádění makroekonomických a strukturálních reforem je podle SB důležité pro trvalý růst.

Návrat k růstu

V příštím roce se má Ukrajina vrátit k růstu. HDP by se měl zvýšit o dvě procenta. Ekonomka SB Anastasia Golovachová však upozornila na rizika hospodářského oživení, mezi která patří hrozba obnovení bojů navzdory únorové dohodě o příměří a pokles světových cen surovin, které jsou hlavní vývozní položkou Ukrajiny.

<html>
<a href=„http://ieconomics.com/wall/V1BZbHo1e“ target=„_blank“><img width=„550px“ height=„450px“ alt=„Graphical visualization of Ua GDP Growth Rate“ src=„http://cdn.ieconomics.com/chart/img/V1BZbHo1e.png?w=550&h=450“></a></a>

Ukrajinská vláda se usilovně snaží ukázat, že nepolevuje v reformním úsilí a v boji s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za reformy má Ukrajina během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících MMF či EU celkem 40 miliard dolarů (962 miliard korun).

Míra inflace má příští rok činit zhruba 20 procent. Na počátku letošního roku vzrostla až na 60 procent kvůli prudkému poklesu domácí hřivny, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video