Světová banka: Ukrajinská ekonomika klesne letos i v příštím roce | E15.cz

Světová banka: Ukrajinská ekonomika klesne letos i v příštím roce

Světová banka: Ukrajinská ekonomika klesne letos i v příštím roce
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ukrajinská ekonomika letos pravděpodobně klesne o osm procent. Předpověděla to Světová banka (SB). Další pokles ekonomiky může nastat i v příštím roce, kdy SB dosud počítala s růstem. Nejnovější horší odhad instituce spojuje s důsledky bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na průmyslovém východě země. Konflikt dnes podle ukrajinských sil navzdory příměří pokračuje bojem o letiště v Doněcku.

SB dosud předpokládala, že ukrajinský hrubý domácí produkt (HDP) se letos sníží o pět procent. Pro příští rok počítala s návratem k růstu na úrovni 2,5 procenta. V nejnovějším odhadu předpokládá pokles o procento.

„Narušení ekonomické aktivity na východě mělo za výsledek prudší pokles HDP,“ uvedl podle agentury Reuters představitel SB pro Ukrajinu Qimiao Fan.

Trpí zejména těžký průmysl

Konflikt mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty těžce dolehl především na výrobu oceli, chemikálií a těžbu uhlí v průmyslových oblastech Doněcka a Luhanska. Oba regiony se podle Fana na ukrajinském hrubém domácím produktu podílí zhruba 16 procenty, na ukrajinské průmyslové výrobě zhruba čtvrtinou a na vývozu 27 procenty. V zemědělství činí jejich podíl zhruba sedm procent.

Vývoj ukrajinské ekonomiky za posledních 5 let:

Vývoj růstu HDP UkrainyVývoj růstu HDP UkrainyAutor: tradingeconomics.com

Ukrajinská centrální banka očekává v tomto roce pokles ukrajinské ekonomiky až o deset procent, Mezinárodní měnový fond o 6,5 procenta a Kyjev o šest procent.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!