Syrští povstalci zajali na hranici s Izraelem 43 příslušníků OSN | E15.cz

Syrští povstalci zajali na hranici s Izraelem 43 příslušníků OSN

Mise OSN na Golanských výšinách střeží i hraniční přechody mezi Izraelem a Sýrií
Mise OSN na Golanských výšinách střeží i hraniční přechody mezi Izraelem a Sýrií
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Escla - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrští povstalci zajali v nárazníkovém pásmu na hranici s Izraelem 43 příslušníků mezinárodní pozorovací mise OSN. Dalších 81 pozorovatelů je v "pasti". Mluvčí OSN Stéphane Dujarric podle agentury AFP upřesnil, že členové mise padli před několika hodinami do zajetí poblíž hraničního přechodu Kunajtra po ostrých bojích mezi syrskou armádou a povstalci.

Zhruba osmdesátka dalších příslušníků mezinárodních sil je podle Dujarrica zablokovaná na svých pozicích. OSN nyní vyjednává o možnostech propuštění ze zajetí.

Povstalci označení bez bližšího upřesnění za „ozbrojenou skupinu“ vtrhli do nárazníkového pásma na Golanských výšinách, které odděluje izraelskou armádu okupující část území od zbytku Sýrie. Pásmo střeží asi 1000 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF vybavených pouze lehkými zbraněmi k sebeobraně.

Podle dřívějších zpráv obsadili již ve středu přechod Kunajtra, který je jediným na linii příměří, bojovníci z fronty An-Nusra. Jde již o třetí případ, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích incidentech v březnu a květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mise v nárazníkovém pásmu působí od roku 1974. V současnosti v ní jsou zastoupeni vojáci z Irska, Nizozemska, Indie, Fidži, Filipín a Nepálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.