Thajský král Pchúmipchon Adundét zemřel, byl nejdéle vládnoucím monarchou světa | e15.cz

Thajský král Pchúmipchon Adundét zemřel, byl nejdéle vládnoucím monarchou světa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ve věku 88 let zemřel thajský král Pchúmipchon Adundét. Byl nejdéle vládnoucím panovníkem na světě, vládl 70 let. Úmrtí monarchy, který dlouhodobě čelil vážným zdravotním potížím, oznámil tamní královský palác. Premiér Prajutch Čan-Oča následně uvedl, že novým panovníkem bude králův jediný syn, třiašedesátiletý korunní princ Maha Vadžiralongkorn.

Zemi čeká 30 dní státního smutku, během nichž budou zakázány jakékoli oslavy, upozornil premiér. Na všech úřadech budou po celou dobu vlajky na půl žerdi. Dohromady má oficiální smutek trvat celý jeden rok.

"Jeho Veličenstvo skonalo v poklidu v Siriradžské nemocnici," uvedla královská kancelář ve svém prohlášení. Úřad upřesnil, že panovník zemřel v 15:52 místního času (10:52 SELČ). "Nyní je v ráji a možná se už odtamtud dívá na thajské občany," sdělil premiér.

V době oznámení úmrtí přerušily všechny thajské televize program, aby v přímém přenosu odvysílaly záběry z nemocnice a jejího okolí, kde stovky lidí vyjadřovaly nad smrtí krále lítost. Většina byla oblečená v růžové a žluté barvě, což jsou podle dvorních astrologů monarchovy šťastné barvy.

O králově skonu se v Thajsku spekulovalo už několik hodin před oficiálním oznámením. Jistota se pak prohlubovala s ohlášením mimořádného zasedání vlády a po ní i parlamentu. Premiér zrušil i plánovanou zahraniční cestu.

Na sociálních sítích se pak začaly množit další důkazy: někdo zveřejnil záznam z mobilního telefonu, jak lékaři a další zaměstnanci nemocnice, kde byl král hospitalizován, zpívají státní hymnu. Objevily se také fotografie přípravy katafalku, na kterém bude královo tělo umístěno, aby mu mohli Thajci vzdát úctu.

Palác již ve středu sdělil, že zdravotní stav krále se zhoršil. Od začátku týdne se propadá thajský akciový trh a citelně oslabil rovněž kurz thajského bátu.

Krále ve středu navštívily jeho čtyři děti, včetně korunního prince, který se kvůli otcově zdravotnímu stavu vrátil ze zahraničí. Šéf vládnoucí vojenské junty téhož dne zrušil plánovanou návštěvu provincie na východě země se zdůvodněním, že se připravuje na přijetí u korunního prince.

Panovník absolvoval minulý víkend v nemocnici několik zákroků a od té doby zůstal napojen na umělou ledvinu a plíce.

Pchúmipchon Adundét měl vážné zdravotní problémy od roku 2006 a v posledních letech byl často hospitalizován. Ve společnosti požíval velké vážnosti a v politicky výbušné době po svržení premiérky Jinglak Šinavatrové, po které se chopila moci armáda, byl vnímán jako symbol kontinuity politického systému.

Premiér má o další budoucnosti monarchie a budoucím králi informovat poslance v parlamentu v podvečer.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video