Tragédie v Mekce je nejhorší v historii, tlačenice má na 1500 obětí | E15.cz

Tragédie v Mekce je nejhorší v historii, tlačenice má na 1500 obětí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při tragické zářijové tlačenici během letošní pouti do Mekky zahynulo nejméně 1453 lidí. Jde o nejhorší katastrofu, která pouť kdy postihla. Informovala o tom agentura AP, která bilanci sestavila na základě informací z několika zemí, odkud poutníci do Saúdské Arábie přijeli. Oficiální počet od saúdských úřadů se zastavil na čísle 769, i když údajně není konečný.

Poutníci byli ušlapáni 24. září v údolí Míná, když směřovali k rituálu kamenování Satana. Letošní pouti se zúčastnily asi dva miliony muslimů. Saúdské království od začátku kladlo důraz na zajištění bezpečnosti a povolalo 100 tisíc policistů a vojáků, tragickému incidentu se přesto zabránit nepodařilo. Dosud největší podobné neštěstí se v Saúdské Arábii stalo v roce 1990, kdy bylo ušlapáno 1426 lidí.

Mezi mrtvými bylo podle AP 465 Íránců, 148 Egypťanů a 120 Indonésanů. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Indie (101 obětí), Nigérie (99 obětí), Pákistán, (93 obětí), Mali (70 obětí), Bangladéš (63 obětí) a Senegal (54 obětí). Mrtví pocházeli i z Beninu, Kamerunu, Etiopie, Súdánu, Maroka, Alžírska, Ghany, Čadu, Keni a Turecka. Zraněno bylo podle úředních údajů 934 osob.

Bilance nemusí být konečná

Konečná bilance dosud není jasná, protože stovky lidí se stále pohřešují. Podle indických a indonéských diplomatů by počet obětí mohl přesáhnout i dva tisíce.

Írán i další státy, jejichž občané v Mekce zahynuli, obviňují Saúdské Araby, že při zajištění bezpečnosti selhali. Některé země dokonce vyzvaly, aby organizace pouti přešla na mezinárodní instituce, protože Saúdská Arábie je údajně nekompetentní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video