Třetina zbraní teroristů z Islámského státu pochází z východní a střední Evropy | E15.cz

Třetina zbraní teroristů z Islámského státu pochází z východní a střední Evropy

ilustrační
ilustrační
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické organizace Islámský stát (IS).

Materiál této organizace, která má mandát Evropské unie ke sledování toku zbraní v zónách konfliktů, podle serveru potvrzuje předchozí zjištění Balkánské investigativní zpravodajské sítě (BIRN) o transferech zbraní do Sýrie.

BIRN odhalila, jak jsou dvěma hlavními zásobovacími cestami, jednou financovanou Spojenými státy a druhou Saúdskou Arábií, přesouvána velká množství původem sovětských zbraní z Balkánu syrským protivládním povstalcům, a to v rozporu s mezinárodními dohodami o obchodu se zbraněmi.

Podle CAR tyto zbraně přitom často skončily v rukou bojovníků Islámského státu. Mnoho výzbroje se k radikálům kromě toho dostalo i z vyloupených skladů syrské a irácké armády.

Tři roky trvající bádání podle zprávy "Zbraně Islámského státu" ukázalo, že tyto dodávky "významně zvýšily množství a kvalitu zbraní dostupných silám IS". To vytvořilo trvalou hrozbu pro regionální a globální bezpečnost.

CAR zjistila, že více než polovina nových zbraní Islámského státu v Sýrii pochází z Bulharska. Podle zprávy organizace v rukou bojovníků této islamistické militantní skupiny skončilo rovněž vojenské vybavení z Rumunska a Srbska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video