Putin nařídil stažení ruské armády ze Sýrie. Dokázali jsme zničit Islámský stát, prohlásil | E15.cz

Putin nařídil stažení ruské armády ze Sýrie. Dokázali jsme zničit Islámský stát, prohlásil

Putin nařídil stažení ruské armády ze Sýrie. Dokázali jsme zničit Islámský stát, prohlásil
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil postupné stažení ruských sil ze Sýrie, kde vojensky podporují režim prezidenta Bašára Asada. Putin to dnes oznámil během nečekané návštěvy Sýrie. Po příletu se tam setkal i s Asadem a mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali za zhruba dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Putin, který má dnes na programu jednání v Egyptě a v Turecku, přicestoval brzy ráno na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly. Spolu s Putinem základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Putin v projevu k ruským vojákům na základně řekl, že již nařídil podstatné snížení ruské vojenské přítomnosti v zemi. "Pokud teroristé opět pozvednou hlavu, uštědříme jim takovou ránu, jakou dosud nezažili," řekl Putin. Dodal, že ruské síly si i po odchodu udrží základnu Hmímím a také námořní komplex.

Babiš proti Trumpovi. Český premiér nesouhlasí s přesunem americké ambasády do Jeruzaléma

Při rozhovoru s Asadem Putin prohlásil, že chce ve spolupráci s Íránem a Tureckem zahájit mírový proces v Sýrii a že věří, že se podaří uspořádat celosyrský kongres národního dialogu. Řada opozičních skupin ale v předchozích týdnech účast na takovém sněmu odmítla.

Asad Putinovi za účast na boji proti terorismu poděkoval a prohlásil, že úsilí ruských vojáků nebude v Sýrii nikdy zapomenuto. "Děkuji milionkrát," citovala syrského prezidenta agentura TASS.

Nová strategie USA. Přestanou vyzbrojovat kurdské milice v Sýrii

Agentura AP poznamenala, že Putin veřejně vykonal neohlášenou návštěvu v době, kdy syrská armáda s ruskou leteckou podporou ovládla většinu syrského území.

S ohledem na příznivý vývoj v tažení proti teroristům z IS v Sýrii se postupné stahování ruských vojáků ze země očekává. Na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku. Rusko má podle různých odhadů v Sýrii 4000 až 10 tisíc vojáků, v zemi se Moskva vojensky angažuje od roku 2015.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!