Trump zvažuje, že odebere bezpečnostní prověrku svým kritikům | E15.cz

Trump zvažuje, že odebere bezpečnostní prověrku svým kritikům

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump zvažuje odebrání bezpečnostní prověrky nejméně šesti bývalým pracovníkům zpravodajských služeb a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Všechny osoby, které by o prověrku mohly přijít, patří k prezidentovým kritikům.

Postiženým by podle Sandersové mohl být bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan, který po rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady. Dále mluvčí jmenovala bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, bývalého ředitele Národní agentury pro bezpečnost Michaela Haydena, bývalého ředitele zpravodajských služeb Jamese Clappera, bývalou bezpečnostní poradkyni Bílého domu Susan Riceovou a bývalého zástupce šéfa FBI Andrewa McCabea.

Tito lidé podle Sandersové "vznášeli vůči prezidentovi neopodstatněná obvinění" a "politizovali a v některých případech i zpeněžili" skutečnosti vyplývající z jejich služebního postavení a z bezpečnostní prověrky.

Republikánský senátor Rand Paul dnes na twitteru obvinil Brennana, že "vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa". Vyzve prý dnes prezidenta, aby Brennanovi, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC, prověrku odebral.

Skutečnost, že šest jmenovaných osob má bezpečnostní prověrku i po odchodu ze státních služeb, podle amerických médií znamená, že stále mají přístup k utajovaným skutečnostem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video