Tsiprasova koaliční vláda získala důvěru řeckého parlamentu | E15.cz

Tsiprasova koaliční vláda získala důvěru řeckého parlamentu

Tsiprasova koaliční vláda získala důvěru řeckého parlamentu
Tsipras, Řecko,
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Řecký parlament vyslovil krátce po půlnoci SEČ většinou 162 hlasů důvěru koaliční vládě levicové strany Syriza premiéra Alexise Tsiprase a nacionalistických Nezávislých Řeků. Proti se vyslovilo v 300členném zákonodárném sboru 137 poslanců, jeden nebyl přítomen. Tsipras před hlasováním znovu zopakoval, že se nehodlá vrátit k politice úsporných opatření. Odmítl také prodloužení záchranného programu, napsala agentura Reuters.

Tsiprasova krajně levicová strana SYRIZA zvítězila na konci ledna v předčasných volbách, nezískala ale v parlamentu absolutní většinu, a musela tak vstoupit do koalice s Nezávislými Řeky, kteří k jejím 149 přidali svých 13 křesel.

Podle Tsiprase mezinárodní záchranný program pro Řecko, na jehož základě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond zemi poskytly půjčky, ztroskotal. Za ukončenou označil také spolupráci se zástupci zmiňovaných institucí, takzvanou trojkou.

Přejednání plánu půjček

S věřiteli chce do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu. Jen růstem může podle něj Řecko „rozbít nekonečný začarovaný kruh půjček“.

Bývalý premiér Antonis Samaras před hlasováním Tsiprase varoval, že nedovolí, aby Řecko pod jeho vedením nabralo „kurz na útes“. Samarasova konzervativní strana Nová demokracie skončila v lednových volbách na druhém místě a odešla do opozice.

V Bruselu se dnes mimořádně sejdou ministři financí zemí platících eurem, aby jednali o snaze Řecka zmírnit dluhovou zátěž země. Už dříve ale ze zemí eurozóny v čele s Německem zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!