Turecký ministr: Chceme v Sýrii pozemní operaci, nemůžeme ale jednat sami | E15.cz

Turecký ministr: Chceme v Sýrii pozemní operaci, nemůžeme ale jednat sami

Turecká armáda hlídkuje u města Kobani
Turecká armáda hlídkuje u města Kobani
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko, Saúdská Arábie a někteří jejich evropští spojenci chtějí pozemní operaci v Sýrii, v rámci koalice na tom ale nepanuje shoda a o strategii této případné operace se zatím vážně nedebatovalo. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu.

„Některé země, jako jsme my, Saúdská Arábie a další západoevropské státy říkají, že pozemní operace je nutná… Ale očekávat to jen od Saúdské Arábie, Turecka a Kataru není správné, ani realistické,“ řekl Çavusoglu. „Jestliže se podobná operace uskuteční, musí být provedena společně, jako je tomu u (koaličních) leteckých úderů,“ dodal. V koalici jsou podle něj někteří proti pozemní operaci. Jsou tam ale i tací, kteří se jí nechtějí účastnit, ale Turecko a další země v jejich aktivitách podporují.

Agentura Reuters již dříve citovala nejmenovaného tureckého představitele, podle kterého nebude možné válku ukončit bez pozemní ofenzivy. „Turecko jednostrannou pozemní operaci nezačne. Žádáme o účast na této operaci koaliční partnery. Jednáme o tom se spojenci,“ uvedl tento zdroj.

Islámský stát jako záminka

Vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh dnes obvinil Turecko a Saúdskou Arábii z toho, že využívají hnutí Islámský stát jako záminku k zahájení pozemní akce v Sýrii. Bojovníci Hizballáhu bojují v zemi na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

Podle Nasralláha jsou Ankara a Rijád poháněny svou „nenávistí“ kvůli tomu, že jimi podporovaní rebelové utrpěli v uplynulých dnech na bitevním poli v Sýrii rozsáhlé porážky. Válku chtějí raději protahovat, než aby souhlasili s dohodou, která povede k tomu, že u moci zůstane prezident Bašár Asad, řekl Nasralláh svým příznivcům v Bejrútu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video