Údajnou korupci v kosovské misi bere EU vážně. Novotná nařčení odmítla | E15.cz

Údajnou korupci v kosovské misi bere EU vážně. Novotná nařčení odmítla

Kosovo
Kosovo
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Evropská komise dnes ujistila, že se s nejvyšší vážností zabývá tvrzeními o korupci v justiční a policejní misi Evropské unie v Kosovu (EULEX). Podezření v té souvislosti padlo i na hlavní žalobkyni mise, Češku Jaroslavu Novotnou, která ale nařčení odmítla. České ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že je s působením tuzemských expertů v Kosovu v současnosti spokojeno.

Kosovský list Koha Ditore tento týden s odvoláním na informace jiné prokurátorky EULEX Marii Bamiehové napsal, že Novotná je údajně podezřelá z braní úplatků za zastavení trestního stíhání v nejméně třech případech. Novotná prý rovněž zablokovala vyšetřování bývalého hlavního soudce EULEX, Itala Francesca Florita pro údajné přijetí úplatku, přestože měla dostatek materiálů a důkazů.

Mluvčí Evropské komise dnes řekla, že EU a mise EULEX berou tvrzení o korupci vážně. Mluvčí poukázala na středeční prohlášení EU, že pozorně sleduje příslušný vývoj a že už od roku 2013 EULEX a kosovské justiční orgány podezření společně vyšetřují. „Tato obvinění jsou nám známá a obvinění tohoto druhu bereme nanejvýš vážně,“ prohlásila mluvčí. Zdůraznila, že vyšetřování případů pokračuje a že platí presumpce neviny.

Bamiehová byla kvůli úniku informací postavena mimo službu a je nyní vyšetřována. Tvrdí, že byla vyhozena kvůli svému počínání a že jí vyhrožují mimo jiné nájemný vrah, kosovští politici a bývalí kolegové z EULEX.

Mluvčí EK dnes potvrdila, že Bamiehová má být v nejbližších dnech propuštěna. Postavena mimo službu prý byla ještě „předtím, než to všechno bylo zveřejněno a EULEX tak učinil v naprosté diskrétnosti, ale není tu přímá spojitost… s tímto konkrétním případem“, uvedla mluvčí.

České ministerstvo spravedlnosti zatím nemá k celému případu informace, a proto „považuje za předčasné“ se k údajnému podezření kolem Novotné jakkoli blíže vyjadřovat. „Ministerstvo spravedlnosti je v současnosti s působením českých expertů v Kosovu spokojeno a spolupráci hodnotí kladně. Stejně tak kladně byla vždy oceňována činnost českých expertů kosovskými orgány,“ sdělil ČTK mluvčí resortu Jiří Hovorka.

Profil Jaroslavy Novotné
- šéfem prokurátorů vyslaných z členských států EU do Kosova se stala v únoru 2012;
- působí řadu let v oblasti mezinárodní justiční spolupráce; v letech 2006 - 2008 byla zástupkyní národního člena ČR v Eurojustu v Haagu; poté působila jako specialistka v oblasti stíhání organizované, zejména drogové kriminality na Vrchním státním zastupitelství v Praze.
- v roce 2006 získala ocenění Právník roku 2006 v oblasti trestního práva.
- v říjnu 2004, kdy byla viceprezidentkkou Unie státních zástupců ČR pro mezinárodní styky a vzdělávání, ji prezident Václav Klaus navrhl na členku Ústavního soudu. Senátoři ale její nominaci v prosinci 2004 odmítli; důvodem bylo zejména její dvanáctileté členství v KSČ.

Podle Koha Ditore panuje přesvědčení, že Florit a Novotná přispěli k zastavení trestního stíhání vedeného proti poslanci Fatmiru Limajovi a bývalému generálnímu tajemníkovi ministerstva zdravotnictví Iliru Tolajovi, ale také v případu exploze v jedné prištinské kavárně, v němž byli podezřelými příslušníci speciální policejní jednotky.

List rovněž napsal, že do případu je zřejmě zapleten i bývalý zástupce hlavního žalobce kosovské speciální prokuratury Brit Jonathan Ratel, který prý bránil vyšetřování ve věci Novotné a Florita.

Novotná se k údajným nařčením vyjádřila pro server Lidovky.cz. „S žádnými obviněnými ani nikým jiným jsem se ohledně trestních věcí nesetkala a nepodnikla jsem žádné kroky k tomu, abych jakkoli ovlivnila vyšetřování, které paní prokurátorka (Bamiehová) vedla,“ cituje Novotnou server.

V misi EULEX Kosovo momentálně za Českou republiku působí pět justičních expertů - tři státní zástupci a dva soudci. Celkově je v justiční a policejní misi přibližně 30 Čechů vyslaných ministerstvy spravedlnosti, vnitra a zahraničních věcí.

Mise EULEX Kosovo
- civilní mise policistů, soudců a prokurátorů;
- její právní rámec tvoří rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244, na jejímž základě byly do Kosova v roce 1999 vyslány mezinárodní síly NATO (KFOR); asi 1600 jejich příslušníků v Kosovu zůstalo, správu od OSN (mise UNMIK) ale převzala EU.
- schválena 4. února 2008; mandát byl původně na dva roky; zahájila činnost 9. prosince 2008; měla skončit letos v červnu, mandát byl prodloužen opět o dva roky;
- tvoří ji asi 1950 odborníků ze zemí EU a Norska, Švýcarska, Turecka, Chorvatska a USA a 1200 místních;
- z ČR byl v misi jako první český státní zástupce od října 2010 do ledna 2012 Petr Klement z Nejvyššího státního zastupitelství; od července 2011 tam rok působil státní zástupce Adam Bašný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.